natoaktual.cz

Situace v Kyrgyzstánu ohrožuje zásobování ISAF

14. června 2010  15:51
 

Situace v Kyrgyzstánu ohrožuje zásobování ISAF
Neustále se zhoršující bezpečnostní situace v Kyrgyzstánu donutila prozatímní prezidentku Rozu Otunbayevu požádat Rusko, aby pomocí vojáků zastavilo etnické násilí v zemi.

Přítomnost ruských vojáků v Kyrgyzstánu by však ohrozila klíčovou americkou vojenskou základnu v Manásu, která slouží k přepravě vojáků a zásob do Afghánistánu. Rusko se totiž nijak netají tím, že usiluje o odchod Američanů z této bývalé sovětské republiky.

Etnické střety si v Kyrgyzstánu vyžádaly již nejméně 60 obětí.

Čtěte také:
Otazníky nad americkou základnou v Kyrgyzstánu
Americká základna v Kyrgyzstánu je opět v plném provozu

Zdroj: The Times (Velká Británie)

---

Turecko navrhuje, aby situaci v Gaze vyřešilo NATO
Turecko navrhlo, aby Severoatlantická aliance ukončila izraelskou námořní blokádu Pásma Gazy. "NATO by mělo poslat flotilu, aby ukončilo embargo," prohlásil vrchní turecký diplomat pro Evropskou unii Egemen Bagis. Uvedl však, že se jedná pouze o jeho soukromé stanovisko. Bagis dále sdělil, že by OSN nebo EU mohly kontrolovat náklady směřující do Gazy, aby tak byly zmírněny izraelské obavy z pašovaní zbraní.

Vzájemné turecko-izraelské vztahy jsou nyní, po izraelském útoku na flotilu s humanitární pomocí směřující do Gazy, který za sebou nechal devět mrtvých Turků, na bodu mrazu. Turecko odvolalo svého velvyslance z Izraele a zrušilo společná vojenská cvičení. Podle tureckých slov bude kontakt s Izraelem omezen na minimální úroveň.

Čtěte také:
Norové zrušili seminář s izraelským důstojníkem
NATO žádá vyšetření izraelského útoku na loď do Gazy

Zdroj: FOCUS (Bulharsko)

---

Karzáí podpořil koaliční operaci v Kandaháru
Afghánský prezident Hamíd Karzáí odsouhlasil velkou bezpečnostní operaci v talibanské baště Kandaháru. Karzáí operaci veřejně podpořil, a to i přesto, že jsou afghánští představitelé k takovýmto mohutným akcím často skeptičtí. Zároveň místní obyvatele ujistil o tom, že akce je zaměřena nejen proti vzbouřencům, ale i proti korupci a špatnému vládnutí.

Karzáí se zároveň snažil zmírnit obavy místního obyvatelstva, že operace zapříčiní ještě větší krveprolití.

Podle amerických armádních velitelů je kontrola Kandaháru klíčová k odvrácení jihu Afghánistánu od podpory Talibanu. Ten v jižních částech země zneužívá veřejnou nespokojenost s centrální vládou a získává tak širokou podporu.

Čtěte také:
McChrystal: Operace v Kandaháru nepůjdou tak rychle
Ofenziva v Kandaháru namířena proti tisícovce Talibanců
Mullen: Kandahár je klíčový pro afghánskou válku

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

'Afghánský prezident ztratil důvěru ve vítězství NATO'
Prezident Hamíd Karzáí prý ztratil důvěru v americkou strategii v Afghánistánu a začíná stále více hledat pomoc v Pákistánu, tvrdí bývalý šéf afghánské tajné služby Amrulláh Saleh. Podle něj si Karzáí přestal myslet, že NATO přemůže Taliban, již po loňských prezidentských volbách, které byly poznamenány rozsáhlými podvody.

Saleh se obává i měkčího postoje afghánského prezidenta k Pákistánu. I přes Salehovu kritiku však není Karzáí v tomto názoru osamocen. Vrchní velitel aliančních sil v Afghánistánu Stanley McChrystal již několik měsíců upozorňuje na to, že se pákistánské nazírání na Taliban se začíná po vlastních ztrátách měnit. Podle McChrystala je důkazem proměny pákistánského postoje únorové zatčení talibanských velitelů pákistánskými silami.

Saleh, který byl západními kruhy velmi uznávaný, minulý týden na svůj post rezignoval bez udání důvodu. Soukromě prý uvedl, že je za tím Karzáího přístup, který se nebezpečně liší od strategie jeho západních spojenců.

Čtěte také:
Vysocí afghánští bezpečnostní představitelé rezignovali
Vůdce afghánské opozice: Karzáí spoléhá na věčnou přítomnost NATO

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Německo prý chce sídlo NATO v Bonnu
Německo bylo obviněno, že usiluje o přemístění centrály Severoatlantické aliance z Bruselu do Bonnu. Za obviněním stojí bývalý belgický ministr obrany André Flahaut, který tvrdí, že německá kancléřka Angela Merkel využívá strachu z možného rozdělení Belgie k tomu, aby se alianční sídlo přesunulo.

Flahaut upozorňuje na to, že Německu jde především o peníze. Přítomnost velitelství NATO totiž v dlouhodobém horizontu znamená i ekonomický přínos. Německo se prý snaží zaujmout finančně vyčerpanou Alianci tím, že zdarma nabízí jako nové sídlo bývalé vládní budovy v Bonnu, které jsou v současnosti opuštěné. Německo by tak zároveň mohlo počítat s dlouhodobým příjmem, který z přítomnosti velitelství NATO pramení.

Severoatlantická aliance plánuje postavit nové modernizované velitelství během tří let, jakékoliv dohady o přesunutí sídla do Německa však důrazně odmítla.

Zdroj: Daily Telegraph (Velká Británie)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek