natoaktual.cz

Severní Makedonie ratifikovala přístupový protokol a vztyčila vlajku NATO

12. února 2020  11:22
 

Makedonská armáda | foto: morm.gov.mk

Severní Makedonie ratifikovala přístupový protokol a vztyčila vlajku NATO

Parlament Severní Makedonie jednohlasně ratifikoval přístupový protokol k Severoatlantické alianci. Před budovou parlamentu byla následně v rámci oslav vztyčena alianční vlajka. „Členství v nejsilnější vojensko-politické alianci na světě je privilegium, ale i velká zodpovědnost,“ prohlásil makedonský prezident Stevo Pendarovski.

Poslední zemí NATO, která musí tento přístupový protokol ještě podepsat, je Španělsko. Poté se Severní Makedonie stane právoplatným členem Aliance.

Kam dál?
Severní Makedonie čeká na podpis Španělska na přístupové dohodě s NATO (4.2. 2020)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

USA žádají větší pomoc NATO v boji proti Islámskému státu

Spojené státy žádají spojence v rámci Severoatlantické aliance, aby se více zapojili do boje proti organizaci Islámský stát. Prohlásil to v rozhovoru americký ministr obrany Mark Esper, podle kterého by spojenci měli více pomáhat iráckým bezpečnostním silám. To by umožnilo USA z oblasti své vojáky alespoň částečně stáhnout.

Esper chce omezit množství amerických vojáků v Iráku, aby se USA mohly věnovat důležitějším výzvám, jako je Čína. Ministr dále žádá, aby byly země NATO aktivnější v oblasti Perského zálivu a podílely se například na vzdušné obraně Saúdské Arábie.

Kam dál?
Irák se chce v boji s IS osamostatnit, nespoléhat na spolupráci s USA (6.2. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Čínské rakety mohou zasáhnout USA i Evropu, varuje Geoana

Evropa by se měla mít na pozoru před rostoucím raketovým arsenálem Číny, uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Mircea Geoana. Čínské rakety podle něj dokážou zasáhnout USA i Evropu. Proto je „pro Čínu nejvyšší čas“, aby se připojila k mezinárodním smlouvám o kontrole zbrojení.

Geoana ve svém proslovu na americkém Hudson Institute dále prohlásil, že zažíváme boj o to, „jak bude organizována lidská společnost“. Tento boj podle něj probíhá mezi těmi, kdo věří v demokracii, a těmi, kdo prosazují autoritářské režimy. NATO je přitom více než jen aliance demokracií.

Kam dál?
Čínské technologie 5G představují hrozbu, říká americká velvyslankyně při NATO (11.2. 2020)

Zdroj: Washington Examiner (USA)

---

USA podporují rozšíření partnerství Ukrajiny s NATO

Spojené státy podporují rozšíření spolupráce Ukrajiny se Severoatlantickou aliancí, prohlásila americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchinson. V NATO podle existuje ní značná podpora pro to, aby se Ukrajina zapojila do aliančního programu rozšířeného partnerství (Enhanced Opportunity Partnership). To by Ukrajině mimo jiné přineslo přístup do centrály NATO a velitelských struktur Aliance.

„Chtěli jsme, aby na Ukrajině proběhly reformy, které zajistí civilní kontrolu nad jejich armádou,“ uvedla Hutchinson. Podle ní se s tím Ukrajina snaží vypořádat a USA podporují její snahy. „Budeme s nimi pracovat na utužování demokracie a protikorupčních opatření,“ dodala velvyslankyně.

Kam dál?
Ukrajina začala využívat akviziční systém NATO (28.1. 2020)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Stoltenberg chválí partnerství NATO s Kuvajtem

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ocenil příspěvek Kuvajtu k regionální bezpečnosti. „Velmi si ceníme partnerské spolupráce, kterou máme se státy v Perském zálivu, včetně Kuvajtu,“ prohlásil tajemník.

Stoltenberg také vyzdvihl Centrum Istanbulské iniciativy spolupráce, které je umístěno v Kuvajtu od roku 2017. „Toto centrum je velkým úspěchem, který nám pomáhá s výcvikem armád v regionu a poradenstvím. Je konkrétním příkladem rozsáhlého partnerství a spolupráce v regionu,“ prohlásil.

Kam dál?
Německo přesouvá vojáky z Iráku do Jordánska a Kuvajtu (7.1. 2020)

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek