natoaktual.cz

Saudská Arábie na utajeném jednání v NATO

6. října 2005  16:43
 

Saudská Arábie na utajeném jednání v NATO
Delegace Saudské Arábie, složená z vysokých představitelů země, jednala minulý týden na velitelství NATO, což byla vůbec první návštěva svého druhu, oznámil vojenský představitel aliance.

Tato návštěva, která nebyla veřejně ohlášena, naznačuje, že by se Saudská Arábie mohla zapojit do programu spolupráce, který NATO rozšířilo na oblast Perského zálivu.

Delegace, kterou vedl princ Turki Mohamed Saud al-Kabir, zástupce saudského ministerstva zahraničí, se setkala s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem, uvedl zdroj. Podle saudského tisku se má země připojit k tzv. Istanbulské iniciativě pro spolupráci již v blízké budoucnosti.

Zdroj: Gulf Times (Katar)

---

Poslední letoun NATO s pomocí pro USA
Dvanáctý a poslední letoun NATO přinášející pomoc pro hurikánem zasažený jih Spojených států přistál v USA 2. října, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Turecký nákladní letoun C 130 vezl pomoc z České republiky, Rumunska a Slovenska.
Mezi věcmi, které byly ze zemí Severoatlantické aliance letecky přepraveny, byly například lůžka z České republiky, Rakouska a Slovenska, přikrývky z Norska a Dánska, lékárny první pomoci ze Slovinska a Finska, ručníky z Řecka a stany z Rumunska, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. Tyto předměty „byly pomocí 140 zásilek nákladních vozů rozvezeny do Louisiany, Mississippi a Texasu,“ uvedl McCormack. „Jsme ještě jednou vděčni za tuto pomoc našich přátel z Evropy,“ dodal. Nejméně 1209 lidí zahynulo, když se hurikán Katrina 29. srpna přehnal jihoamerickými státy Louisiana, Mississippi, Florida a Alabama.

Čtěte TÉMA natoaktual.cz:
NATO pomáhá Americe po hurikánu Katrina

Zdroj: Defense News (USA), NATO
 
---

Rozhovory o statusu Kosova zřejmě začnou
Generální tajemník OSN Kofi Annan uvedl, že pravděpodobně doporučí zahájení  rozhovorů o statusu Kosova, srbské provincie obývané etnickými Albánci. „Pravděpodobně navrhnu, abychom přistoupili k zahájení rozhovorů,“ řekl Annan novinářům poté, co obdržel zprávu o podmínkách v Kosovu, sepsanou zvláštním vyslancem OSN Norem Kai Eidem.

Annan uvedl, že 15-ti členné Radě bezpečnosti OSN vydá 24. října doporučení pro jednání.

Pokud budou jednání o statusu úspěšná, šestiletá mise OSN v provincii bude ukončena. Od roku 1999 OSN pomáhalo v Kosovu vybudovat infrastrukturu s funkčními ministerstvy, soudy, celní službou a policejními složkami, které cvičily evropské země – vše v nákladech okolo 1,3 miliardy dolarů ročně. Eideho zpráva se soustředila na nedávný pokrok v implementaci takzvaných demokratických standardů, které mají podpořit důvěru mezi Srby a Albánci, a také snahám vybudovat demokratické a právní instituce, prosazení práv menšin a vytvoření funkční ekonomiky.

Zdroj:  Relief Web (USA)

---

Makedonie prý nejvážnějším kandidátem na vstup do NATO
Makedonie je nejvážnějším kandidátem pro členství v NATO při další fázi rozšíření, uvedl zástupce nejvyššího spojeneckého velitele v Evropě, generál John Reith během rozhovorů s makedonskou ministryní zahraničí Ilinkou Mitrevovou a ministrem obrany Jovanem Manasijevskim. Generál Reith zdůraznil, že nejdůležitějšími úkoly pro Makedonii jsou vyhotovení rámcové smlouvy, zlepšení vztahů se sousedskými zeměmi a pokračování úspěšných reforem v oblasti obrany. Mluvčí NATO v Makedonii Craig Retcliff uvedl, že generálova návštěva v zemi byla rutinní a neměla nic společného s odložením pozvánek pro nové členy NATO.

Čtěte také na natoaktual.cz:
(9.9. 2005)
USA: Rozšíření NATO nejdříve roku 2008
(8.9. 2005) Příští rok se NATO nejspíš nerozšíří

Zdroj:  Focus News (Bulharsko)
 
---

V provincii Herat začíná stavba deseti škol
Sociální a materiální rekonstrukce afghánské provincie Herat bude podpořena stavbou deseti nových škol. Dokončením těchto nových vzdělávacích institucí bude v budoucnu oblast těžit ze vzdělanějšího a kvalifikovanějšího obyvatelstva. Stavba těchto škol je podporována Severoatlantickou aliancí (ISAF) a italskou vládou, která tímto závazkem přispívá k budoucnosti Afghánistánu.

Během posledních tří dnů se velitel provinčního rekonstrukčního týmu, plukovník Amedeo Sperottto, účastnil pokládání základních kamenů ve vesnicích Nang Abad, Karokh a Kazergah. V těchto vesnicích za několik měsíců budou stany se zchátralým zařízením, kde se děti doposud učily, nahrazeny řádnými školními budovami. Škola v Nang Abadu bude stát 182 000 dolarů, karokhská škola 217 000 dolarů a kazergahská 183 000 dolarů. Všech deset projektů, které plánovali civilní i vojenští specialisté, bude přiděleno místních firmám, aby tak byla podpořena ekonomika provincie.

Zdoj: NATO (Brusel)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek