natoaktual.cz

SACEUR: NATO posílí vojenská cvičení v Pobaltí

14. ledna 2015  16:13
 

Mapa incidentů s ruskými vojenskými letouny a plavidly v Pobaltí. Ilustrační foto. | foto: European Leadership Network

SACEUR: NATO posílí vojenská cvičení v Pobaltí

Severoatlantická aliance kvůli nedávnému zvýšení aktivity ruské armády v Pobaltí posílí vojenská cvičení v tomto regionu, informoval vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove. Na otázku, jak NATO chystá reagovat, SACEUR odpověděl: „Upravíme náš výcvikový program. První série změn nepočítá se zvýšením počtu cvičení, ale s jejich spojením, aby síly našich národů byly schopné spolupracovat jakožto síla NATO. Současně však přemýšlíme i o zvýšení počtu cvičení.“

Státy Pobaltí minulý měsíc zaznamenaly velké množství případů, kdy se ruské válečné lodě nebo bojové letouny nacházely poblíž aliančních hranic. V několika případech se ruské letouny pohybovaly nebezpečně blízko k ostatním letadlům na nebi.

Kam dál?
Ztráta důvěry mezi Ruskem a Západem je katastrofální, myslí si Gorbačov (13.1. 2015)

Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

---

Libye žádá o pomoc při boji proti ozbrojencům

Libyjský premiér Abdulláh Al Thání požádal mezinárodní společenství o větší podporu při boji s extremismem v zemi. Podle Tháního by zemi pomohlo, kdyby byl zrušen zákaz na dovoz zbraní do země. Embargo na Libyi uvalila Rada bezpečnosti OSN poté, co zemi v roce 2011 zaplavilo násilí. Současná vláda sídlí na východě země, jelikož v srpnu 2014 ozbrojenci převzali kontrolu nad libyjským hlavním městem Tripolisem. Podle OSN má tento týden mezi znepřátelenými frakcemi začít nové kolo mírových rozhovorů.

Kam dál?
Francie se chystá na intervenci v Libyi, tvrdí diplomat (5.1. 2015)

Zdroj: Al-Bawaba (Jordánsko)

---

Paříž prodloužila svoji účast v boji proti IS v Iráku

Francouzští zákonodárci rozhodli o prodloužení francouzských náletů proti ozbrojencům z Islámského státu (IS) v Iráku.

„Francie je ve válce s terorismem, džihádem a radikálním islamismem,“ pronesl francouzský premiér Manuel Valls před francouzským Národním shromážděním. „Francie není ve válce s náboženstvím. Francie není ve válce s islámem a muslimy.“ Ze 489 poslanců se pouze jeden jediný vyslovil proti tomuto kroku, jelikož se podle něj situace v oblasti zlepšuje a další bombardování pozic Islámského státu by mohlo povzbudit extremisty k dalšímu násilí.

Co do počtu letounů a vojáků nasadila Francie do boje s IS druhý největší kontingent (první jsou USA). Navíc asi tři a půl tisíce francouzských vojáků operují na severu Afriky, kde chytají ozbrojence napojené na teroristickou organizaci al-Káida.

Kam dál?
Koalice o víkendu útočila na pozice IS, Bundestag rozhodne o pomoci Kurdům (12.1. 2015)
Zdroj: The Daily Star (Libanon)

---

Berlínské jednání o Ukrajině pokrok nepřineslo

Čtyřstranné jednání mezi ministry zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska nepřineslo žádaný pokrok v řešení krize na Ukrajině. „Velmi otevřená výměna názorů“ za zavřenými dveřmi podle německého ministra zahraničí Franka Waltera Steinmeiera nevedla k nalezení společného cíle.

Speciál

„Posunout se k politickému řešení je velmi složité kvůli rozdílným názorům zúčastněných stran,“ upozornil Steinmeier a dodal, že se chystá setkání zástupců ministerstev zahraničí všech čtyř zemí, kteří se rozdíly pokusí překlenout. „Pokud na této úrovni dojde k posunu, jsme připraveni se znovu setkat příští týden a vrátit se k jednání, které jsme dnes začali“.

Ministři po jednání vydali společné prohlášení, ve kterém volají po setkání kontaktní skupiny Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které by se mělo pokusit o implementaci příměří na východě Ukrajiny, na němž se strany domluvily v září 2014.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rusko posílí své vojsko na Krymu, v Kaliningradu a v Arktidě

Moskva oznámila plán na posílení ruského vojska na anektovaném Krymském poloostrově, v Arktidě a ve své kaliningradské exklávě. V roce 2015 se bude ruské ministerstvo obrany „soustředit na zlepšení bojových schopností svých jednotek a zlepšení jejich bojové síly v souladu s plánem rozvoje armády“, uvedl náčelník ruského generálního štábu generál Valerij Gerasimov. Hlavní pozornost při tom bude upřena především na tyto tři oblasti.

Kam dál?
Armáda USA se vrací do Evropy, velení chce stovku tanků a obrněnců navíc (7.1. 2015)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek