natoaktual.cz

Ruští námořníci cvičící na Mistralech se vrátí domů

18. prosince 2014  23:50
 

Francouzská vrtulníková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

Ruští námořníci cvičící na Mistralech se vrátí domů

Zhruba čtyři stovky ruských námořníků cvičících na vrtulníkové lodi typu Mistral ve Francii se vrátí do konce roku zpátky do Ruska. Námořníci cvičili již od červa na lodi „Vladivostok“, což je jeden ze dvou objednaných Mistralů.

Smlouva mezi Francií a Ruskem o dodávce Mistralů byla několik měsíců předmětem spekulací. Spojenci z NATO tlačili na Francii, aby lodě Rusku nedodala kvůli jednání Moskvy na Ukrajině.

Kam dál?
Může Francie legálně zastavit dodání Mistralů Rusku a může novým kupcem být NATO? (24.11. 2014)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Německo se chystá cvičit Kurdy v Iráku

Německo plánuje vyslat okolo sta vojáků na sever Iráku, aby pomohli ve výcviku kurdských jednotek, jež bojují proti Islámskému státu. Návrh byl již schválen vládou, ale ještě musí projít parlamentem.

Nasazení německých vojáků do válečné zóny je neobvyklé, i když ne bezprecedentní. Bylo by úzce koordinováno s italskými, nizozemskými a skandinávskými silami.

Levicová opozice namítá, že mise je ilegální, protože není schválena Organizací spojených národů ani Severoatlantickou aliancí.

Kam dál?
Německo vyšle k iráckým Kurdům výcvikovou misi (12.12. 2014)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Nigérie objednává zbraně v Polsku

Nigerijské ministerstvo obrany objednalo 1 000 útočných pušek od polské zbrojovky Fabryka Broni Lucznik. Zbraně by do Nigérie měly být doručeny v lednu a společnost očekává objednávku dalších pěti tisíc kusů během příštího roku.

“Doufám, že prodej první tisícovky pušek Nigérii vyšle signál, že naše zbraně jsou hodny zájmu, a to i pro další země,” uvedl výkonný ředitel polské zbrojovky Tomasz Nita.

Nigerijská armáda v současné době bojuje na severu země proti terorismu a povstalcům islámské teroristické skupiny Boko Haram.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Hra na kočku a myš mezi Ruskem a NATO je nebezpečná

Nedávné incidenty mezi ruskými stíhačkami a civilními letadly zdůrazňují nebezpečí hry na kočku a myš, kterou hraje Moskva se Západem nad Evropou. Při poslední mimořádné události Švédsko obvinilo Moskvu, že se ruská stíhačka téměř srazila s civilním letadlem.

„Rusko tvrdí, že jeho vojenská letadla zůstávají v mezinárodním vzdušném prostoru, ale je velice nebezpečné, aby tak činila, když mají vypnuté transpondéry a pohybují se v blízkosti jiných letounů,“ uvedl šéfredaktor a analytik Security Europe Brooks Tigner.

Ministři zahraničí Severoatlantické aliance tento měsíc odsouhlasili, že „v době současného napětí je potřeba udržovat pravidelnou komunikaci mezi ruskou armádou a NATO, abychom se vyhnuli všem incidentům.“

Kam dál?
NATO: Rusko ohrožuje civilní letadla (16.12. 2014)

Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

---

Pákistán opět povolil trest smrti za zločiny spojené s terorismem

Pákistánská vláda se v reakci na útok v Péšáváru rozhodla zrušit moratorium na trest smrti pro zločiny spojené s terorismem. Při pondělním útoku Tálibánu zemřelo 141 lidí, většina z toho byly děti. V Pákistánu se tato událost začíná označovat jako „naše 9. září“.

Kam dál?
Masakr dětí při útoku na školu v Pákistánu (17.12. 2014)

Zdroj: Agi New Agency (Itálie)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek