natoaktual.cz

Rusko využívá ve vojenských cvičeních Západ 2021 novou výzbroj

13. září 2021  22:49
Rusko využilo ihned po zahájení aktivní fáze rozsáhlých vojenských cvičení s názvem Západ 2021 nové bojové roboty a taktická vozidla, uvedlo v sobotu ruské ministerstvo obrany.  

Ruské námořnictvo. Ilustrační snímek | foto: mil.ru

Cvičení Západ 2021 organizované ve spolupráci Ruska a Běloruska výrazně znepokojilo Ukrajinu a některé členské země Severoatlantické aliance kvůli tomu, že probíhá v blízkosti hranic států Evropské unie.

Vojáci mají k dispozici bojové roboty Platform-M, které jsou ovládány na dálku a vyzbrojeny granátomety a kulometem, uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení. Mimo jiné byla použita také nová taktická vozidla Sarmat-2. Podle dostupných informací je to vůbec poprvé, co taková výzbroj byla použita.

Ruský prezident Vladimir Putin popírá, že by cvičení byla namířena proti jakékoliv cizí mocnosti. Cvičení jsou adekvátní vzhledem ke zvýšené aktivitě NATO v blízkosti hranic Ruska a jeho spojenců, doplnil Putin. Mnozí členové Aliance tato cvičení ovšem považují za provokativní. „Musíme si uvědomit, že k útokům na Estonsko může jednoho dne skutečně dojít. Ruským cílem nejspíše není nás obsadit, ale vyvolat nestabilitu a obavy,“ uvedl Martin Herem, velitel estonských obranných sil.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek