natoaktual.cz

Rusko posiluje vztahy se Sýrií

1. března 2022  17:53
Rusko, které zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu minulý týden, vypilovalo své vojenské taktiky intervencí v Sýrii, kde v roce 2015 přispěchalo na pomoc syrskému diktátorovi Bašáru Assadovi v boji proti prodemokratickým povstalcům a teroristické skupině Islámský stát.  

Ruské letouny v Sýrii | foto: Ruské ministerstvo obrany

Ruské síly dokázaly udržet syrský režim u moci a od té doby Moskva udržuje a dále posiluje vztahy se Sýrií na vojenské, ekonomické a kulturní úrovni.

Rusko během intervence v Sýrii nasadilo do boje přes 63 tisíc vojáků, vybudovalo dvě vojenské základny, které jsou v současné době chráněny protileteckými systémy S-300 a S-400. Podle Moskvy Rusko v syrské válce otestovalo nejnovější zbraňové systémy a vojenskou techniku. Západní představitelé a pozorovatelé poukazují na přítomnost tzv. „stínové armády“ ruských žoldnéřů včetně členů Wagnerovy skupiny, kteří byli vysláni i do války na Ukrajině.

Rusko posiluje se syrským režimem i ekonomické či kulturní vztahy. Damašek v posledních letech podepsal s Moskvou obchodní dohody týkající se energetiky, stavebnictví a zemědělství. Zároveň dle dohod ruská firma převezme kontrolu nad největším syrským přístavem v Tartúsu po dobu 49 let. Co se týče kultury, po celém území ovládaném centrální vládou diktátora Assada vlají ruské vlajky, vystaveny jsou fotky ruského vůdce Vladimira Putina. Současně byla zavedena možnost výuky ruského jazyka v syrských školách.

Zdroj: France 24 (Francie)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek