natoaktual.cz

Ruské potíže v produkování zbraní

21. dubna 2023  13:49
Ruská armáda je po více jak roku od začátku invaze na Ukrajinu v problémech.  

Ruský útok na Ukrajinu (24. února 2022) | foto: sociální média/@SESU_UA

 Podle analýzy Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) totiž ztráty na bojišti a západní sankce způsobily, že ruská armáda je v úpadku. Zpráva CSIS dále uvádí odhadovaná čísla ruských vojenských ztrát. Podle jednoho z odhadů přišla ruská armáda o téměř 10 000 kusů klíčové vojenské techniky.

Podle nových analýz však bude mít Moskva stále dostatek palebné síly na prodloužení války na Ukrajině. Své nedostatky totiž bude schopna kompenzovat staršími typy zbraní, které má v zásobách ještě z dob studené války a kterých má dostatek. Jsou to právě tyto zásoby z minulosti, které nadále Rusku poskytují početní výhodu nad ukrajinskou armádou.

Kromě ztrát na bojišti situaci komplikují již zmíněné sankce, které omezily ruský přístup k řadě vojenských technologií, které byly před vypuknutím invaze dováženy ze Západu. Jedná se tak například o optické systémy či kuličková ložiska. Ztráta těchto technologií nutí Rusy do moderních strojů umisťovat starší techniku, čímž se snižuje jejich efektivita v boji.

Zdroj: CNN(USA)

ton; natoaktual.cz
zpět na článek