natoaktual.cz

Odříznutí Ruska od SWIFT – proč to USA a Evropa stále odkládají?

25. února 2022  15:05
Američtí a evropští představitelé stále drží v záloze jednu klíčovou finanční sankci proti Rusku – jedná se o jeho odříznutí od dominantního systému pro globální finanční transakce SWIFT. Proč je tomu tak?  

Moskevský Kreml. Ilustrační snímek | foto: Ruské ministerstvo obrany

SWIFT je konsorcium se sídlem v Belgii, používané bankami a dalšími institucemi, sloužící jako klíčová komunikační linka pro obchod po celém světě.

Pro odříznutí Ruska od tohoto systému se vyslovil například britský ministr obrany Ben Wallace, podle kterého pokračující přístup k SWIFT Rusku umožňuje přesouvat peníze po celém světě, včetně příjmu plateb za plyn. Krom britského ministra obrany je pro vyloučení Ruska také britský premiér Boris Johnson, ale také Ukrajina a některé další evropské státy.

Naopak USA a Evropská unie chtějí s blokováním ruského přístupu k systému nadále vyčkávat. Americký prezident Biden tvrdí, že odstavení Ruska je aktuální možností, nejedná se však podle něj o postoj, který si zbytek Evropy přeje zaujmout. „Sankce, které jsme uvalili, přesahují SWIFT,“ dodal Biden.

Pokud by Rusko opravdu ztratilo ke SWIFT přístup, nemusí to nutně znamenat jeho odříznutí od globální ekonomiky tak čistě, jak se někteří zastánci sankce domnívají. Krom potenciálního zpomalení mezinárodního růstu hrozí přechod institucí využívající platformu ke konkurenci. Navíc je SWIFT důležitým partnerem americko-evropských protiteroristických snah.

„Pokud odříznete Rusko od SWIFT, odstraníte jej z klíčové tepny financí. Rusové však budou moci nadále k informacím o obchodu používat původní nástroje, jakým je telefon, telex nebo e-mail,“ uvedl Adam Smith, bývalý člen Obamovy administrativy.

Zdroj: ABC News(Austrálie)

plk; natoaktual.cz
zpět na článek