natoaktual.cz

Rusko koupí stíhačky MiG odmítnuté Alžírskem

16. ledna 2009  13:57
 

Rusko koupí stíhačky MiG odmítnuté Alžírskem
Ruské letectvo odkoupí 34 stíhaček MiG-29, které minulý rok odmítlo Alžírsko, podle něhož jsou sestaveny z použitých náhradních dílů.

„Nákup těchto stíhaček ruským letectvem potvrzuje jejich vysokou kvalitu,“ uvedl mluvčí státního zbrojního vývozního monopolu Rosoboronexport, který zkoušel prodat 26 stíhaček MiG-29SMT a šest lehkých stíhaček MiG-29UB do Alžírska v rámci rekordního zbrojního kontraktu v hodnotě 7,5 miliardy dolarů podepsaného v březnu 2006.

Alžírsko vrátilo patnáct stíhaček, které již byly dopraveny na jeho území, s tvrzením, že tato letadla byla sestavena z použitých součástí. Jelena Fjodorova z firmy vyrábějící stíhačky MiG však prohlásila, že firemní experti spolu se specialisty z vědeckého výzkumného institutu ruského ministerstva obrany tyto letouny celkově prozkoumali a shledali je v bezvadném stavu.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Armáda ČR splnila všechny hlavní úkoly pro rok 2008
Nejvyšší představitelé české armády včetně ministryně obrany Vlasty Parkanové a náčelníka generálního štábu generálporučíka Vlastimila Picka se včera sešli v jihočeském Táboře u příležitosti tradičního každoročního vyhodnocení splnění hlavních úkolů Armády ČR v předchozím roce. Generálporučík Picek konstatoval, že „armáda všechny hlavní úkoly za rok 2008 splnila“.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová ve svém projevu věnovala pozornost především zahraničním misím, jichž se čeští vojáci účastní, a nevyhnula se ani tématu zranění a úmrtí českých vojáků v Afghánistánu.

„Ráda bych zdůraznila, že ochrana zdraví a života našich vojáků je pro mě tou nejvyšší prioritou. Pokud se však nějaké nešťastné události nepodaří zabránit, pak musíme umět pomáhat obětem i jejich blízkým,“ ubezpečila Parkanová. Na její slova navázal generál Picek, který svůj proslov zahájil minutou ticha za padlé české vojáky.

Picek upozornil na to, že se v minulém roce nepodařilo naplnit plánovaný počet nových rekrutů, a tak zatímco loni z armády odešlo 1 589 vojáků, nastoupilo do ní pouze 1 285 nových profesionálů. Podle jeho slov je důležité zejména získávat adepty vhodné pro doplnění důstojnického sboru, protože do budoucnosti by se toto opomenutí mohlo armádě vymstít. Rok 2009 pak má být rokem, ve kterém nebude docházet k žádným přesunům armádních jednotek. Jedinou výjimku bude představovat 531. prapor pasivních systémů, který by se na podzim měl přesunout z Českých Budějovic právě do Tábora.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

---

Afghánský generál zabit při nehodě vrtulníku na jihu země
Jeden ze čtyř regionálních velitelů afghánské armády včera zemřel při pádu vrtulníku v jihoafghánské provincii Herát. Vrtulník, v němž letělo dalších dvanáct lidí, kteří také všichni zemřeli, letěl do sousední provincie Farah.

Generál Fazaludin Sayar byl odpovědný za celou západní část Afghánistánu. Jeho vrtulník Mi-17 se dostal do špatného počasí, kvůli němuž letěl velice nízko, a podle oficiálního prohlášení afghánského ministerstva obrany narazil do hory. Mluvčí Talibanu Qari Yousuf Ahmadi již však v telefonátu reportérovi agentury AP řekl, že vrtulník sestřelili talibanští povstalci. To podle mluvčího afghánského ministerstva obrany generála Mohammada Zahira Azimiho není možné, protože v oblasti pádu letadla povstalci neoperují.

Léta zanedbávání se na stavu afghánských vrtulníků podepsala, avšak hornatý terén a nedostatek silnic spolu s útoky povstalců na pozemní konvoje nutí afghánské a zahraniční civilní a vojenské představitele spoléhat se na vrtulníky a další letouny jako na prostředky dopravy.

Čtěte také:
Afghánistán: Sestřelen vrtulník NATO

Zdroj: Houston Chronicle (USA)

---

Británie: Evropští vojáci ISAF „žijí na účet USA“
Britský ministr obrany John Hutton včera ostře kritizoval evropské členy Severoatlantické aliance za neplnění jejich části práce v Afghánistánu. Podle jeho slov mají někteří evropští spojenci „omezenou chuť“ účastnit se operací a upřednostňují „žití na účet bezpečnosti zajištěné americkými vojáky“. 

Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell vyjádřil pochopení pro kritiku Johna Huttona a diplomaticky dodal: „My všichni musíme dělat více.“

Alianční síly v Afghánistánu jsou již dlouho rozděleny na země jako je Velká Británie, Kanada a Holandsko, které vedle Spojených států provádějí většinu bojových operací, a na ostatní včetně Německa, které působí v klidnějších částech Afghánistánu a které se kvůli národním omezením nemohou účastnit všech aliančních operací.

„Není dobré se vždy spoléhat na politickou, finanční a vojenskou podporu Spojených států. Žití na účet Ameriky není dobrým způsobem, pokud v této transatlantické alianci chceme být rovnocennými partnery,“ zdůraznil Hutton.

Čtěte také:
Ministr: Evropané se v Afghánistánu „přiživují“ na Britech a Američanech

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Bomby povstalců v Kandaháru byly loni méně efektivní
Zatímco počet improvizovaných výbušných zařízení nalezených na silnicích jihoafghánské provincie Kandahár se během minulého roku zdvojnásobil, počty obětí zapříčiněné těmito výbušninami klesly, uvedla kanadská armáda.

„Se zlepšováním našeho výcviku a vybavení se útoky improvizovanými výbušninami stávají stále méně úspěšnými,“ prohlásil kapitán Roy Ulrich z protibombové jednotky operující v Kandaháru a dodal, že jednotka je stále více efektivní ve vyhledávání a zneškodňování improvizovaných výbušnin. Podle jeho slov se také zlepšila spolupráce s místními lidmi, kteří jsou ochotnější informovat zahraniční jednotky o skrytých bombách, a s místní policií a armádou, které jsou úspěšnější v jejich vyhledávání.

Kapitán Ulrich však také přiznává, že improvizované výbušniny jsou mnohem komplikovanější než v minulých letech. V loňském roce čtyři procenta silničních bomb zavinila zranění nebo smrt, zatímco v roce 2007 zavinilo smrt a zranění sedm procent bomb.

Čtěte také:
Afghánská letiště dostanou technologie na detekci bomb

Zdroj: CBC (USA)


 

epl natoaktual.cz
zpět na článek