natoaktual.cz

Ruská armáda představuje pro USA existenční hrozbu, tvrdí šéf DIA

3. května 2021  22:46
Nejvyšší představitel americké vojenské rozvědky Defense Intelligence Agency (DIA) během slyšení v Kongresu prohlásil, že ruská armáda představuje pro Spojené státy americké existenční hrozbu.  
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Ruská armáda je existenční hrozbou pro Spojené státy,“ uvedl generál Scott Berrier, ředitel Obranné zpravodajské služby během slyšení v senátním výboru pro ozbrojené služby. Ruská armáda je určena k tomu, aby udržela vliv nad ostatními státy. Snaží se ovlivnit státy na svých periferiích, soutěží s USA o globální prvenství a vyvíjí nátlak na protivníky, kteří zpochybňují životně důležité národní zájmy Ruska. Moskva i nadále investuje do svých strategických jaderných sil a do nových schopností posilujících jaderné odstrašení, a tak ohrožuje USA, doplnil generál.

Berrierovo upozornění přichází ve chvíli, kdy napětí mezi Ruskem a USA je stále vysoké. USA tento měsíc uvalily sankce proti Moskvě kvůli vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2020, kybernetickým útokům SolarWinds a stále trvající okupaci a porušování lidských práv na Krymu.

Zdroj: CNN (USA)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek