natoaktual.cz

Rusko rozjíždí rozsáhlé manévry na hranicích s Ukrajinou. Napětí roste

7. dubna 2021  22:00
Rozsáhlé manévry ruské armády začaly.  
Ruská armáda | foto: MORF

Během dubna by postupně mělo proběhnout více než 4 000 dílčích cvičení napříč nevětší zemí světa. Hlavní pozornost na sebe ale strhává dění u hranic s Ukrajinou, která na východě země už sedm let bojuje s Ruskem podporovanými separatisty.

Zatímco Rusko obviňuje Ukrajinu z pokusů o znovudobytí odtržených regionů, Ukrajina hledá v zahraničí podporu a doufá, že se jí tak podaří konflikt odvrátit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již telefonoval premiérům Kanady a Velké Británie, zatímco velitel ukrajinských sil Ruslan Chomčak hovořil s poradcem amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem. V kontaktu se svými americkými a britskými protějšky jsou také ukrajinští ministři obrany a zahraničí.

Americké ministerstvo obrany již vyjádřilo „znepokojení nad nárůstem agresivního chování Ruska na východě Ukrajiny a pohybem ruských vojsk podél ukrajinských hranic“ a oznámilo, že „tváří v tvář tomuto zastrašování a agresi“ stojí za Ukrajinou.

Naděje Ukrajina vkládá také do Severoatlantické aliance. Prezident Zelenskyj již požádal členské země, aby zvážily, zda nepřijmout Ukrajinu do svých řad. Podle Zelenského jde totiž o jediný způsob vyřešení bezpečnostní situace na Ukrajině. Generální tajemník Aliance na to reagoval prohlášením, že NATO je „oddáno vzájemné blízké spolupráci“.

Zdroj: Bloomberg (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek