natoaktual.cz

Ruské stíhačky startovaly k americkému B-52 nad Pacifikem

27. září 2021  19:47
Ruské bojové letouny doprovázely americký bombardér, který se údajně přiblížil k ruskému vzdušnému prostoru nad Tichým oceánem, uvedla ruská státní tisková agentura.  

Bombardér B-52 startuje na misi na Blízkém východě z americké základny Barksdale | foto: USAF

Během této příhody nedošlo k narušení ruské státní hranice. „Tři ruské stíhačky Suchoj-355 doprovodily americký strategický bombardér B-52H, který se přiblížil k ruskému vzdušnému prostoru,“ uvedlo ruské Velící středisko národní obrany. Posádky stíhaček poté doprovodily americký bombardér nad Tichý oceán, doplnila tisková agentura.

Stíhací letouny striktně dodržovaly mezinárodní pravidla a vrátily se na základnu krátce na to, co se americký letoun vzdálil od ruských hranic. Tento incident představuje časté střety v posledních letech mezi ruskými a americkými či aliančními letouny. Severoatlantická aliance v březnu zaznamenala a také zastavila skupinu ruských bombardérů a stíhaček letících nad Severním, Černým a Baltským mořem, uvedl tehdy jeden z představitelů NATO.

V srpnu 2020 provedly dva ruské letouny nebezpečný a neprofesionální manévr, jež donutil změnit směr bombardéru B-52 v oblasti nad Černým mořem, což způsobilo bombardéru turbulence, které omezily jeho manévrovací schopnost.

Zdroj: CNN (USA)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek