natoaktual.cz

Rasmussen: Smyslem NATO je teritoriální obrana

16. listopadu 2010  15:42
 
Rasmussen: Smyslem NATO je teritoriální obrana
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen popsal hlavní funkci Aliance jako teritoriální obranu svých členských zemí a jejich obyvatel. Rasmussen také před summitem NATO v Lisabonu prohlásil, že věří v užší spolupráci s Ruskem.

"NATO nemá ambici stát se světovým policistou," zdůraznil Rasmussen, nicméně nevyloučil, že by Aliance i v budoucnu mohla vést operace mimo své hranice, jako je tomu v současnosti v Afghánistánu.

Šéf NATO také věří, že se alianční země v Lisabonu shodnou na investování 200 milionů eur v průběhu příštích deseti let na propojení stávajících protiraketových systémů. Protiraketové štíty by pak kryly celé území Severoatlantické aliance. Rasmussen odmítl specifikovat, zda by alianční protiraketový systém měl být namířen zejména proti hrozbám přicházejícím z Íránu.

Čtěte také:
Rusko musí chápat obavy střední Evropy, tvrdí Rasmussen

Zdroj: Defense News(USA)  

---

NATO má do Lisabonu předjednaná téměř všechna témata
Alianční země jsou blízko uzavření téměř všech témat, o kterých budou diskutovat alianční představitelé na summitu NATO koncem tohoto týdne. Výjimkou jsou pouze otázky protiraketové obrany a vztahů s Evropskou unií.

Podle vysokého amerického představitele při NATO lze zaznamenat změnu v postoji Ruska vůči protiraketovému štítu a možné účasti Moskvy na tomto projektu.

Zdroj: Jane's Defence Weekly (USA)

---

Petraeus je znepokojen Karzáího kritikou
Velitel aliančních jednotek v Afghánistánu generál David Petraeus je znepokojen výroky afghánského prezidenta Hamida Karzáího. Ten kritizoval americkou strategii v Afghánistánu a vyzval k omezení vojenských operací a ukončení amerických zvláštních operací na jihu země. Podle Petraeuse taková kritika vážně podkopává úspěchy dosažené v této válce a tím práci všech vojáků ISAF.

Generál Petraeus vyjádřil nad Karzáího slovy "údiv a zklamání". Při jednání s Ashrafem Ghanim, který vede sekci afghánské vlády, jež se věnuje přechodu Afghánistánu k demokracii, Petraeus naznačil, že by po takovýchto Karzáího poznámkách nemusel v Afghánistánu ve své práci pokračovat.

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

NATO chce obnovit smlouvu CFE
Severoatlantická aliance doufá, že v blízké době dojde k oživení Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE), oznámil její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen. Rusko od smlouvy odstoupilo v roce 2007 na protest proti plánovanému východnímu rozšíření NATO, americkým plánům na vytvoření nového protiraketového štítu a údajnému odmítnutí smlouvy ze strany nových aliančních zemí.

Rusko opakovaně oznámilo, že se ke smlouvě vrátí, pokud ji ratifikují všechny členské země NATO, jinak původní smlouvu CFE z roku 1990 považuje za zastaralou.

Čtěte také:
NATO a USA plánují oživit CFE

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Vůdce Talibanu: S afghánskou vládou nevyjednáváme
Mírové rozhovory mezi Talibanem a afghánskou vládou nemají šanci na úspěch, prohlásil vůdce Talibanu Mulla Omar. Podle něj jsou zprávy o vyjednávání mezi vládou a Talibanem pouze trikem západních zemí, jak zakrýt jejich vojenskou porážku v Afghánistánu.

Korespondenti zahraničních médií informovali o tom, že povstalci včetně některých Talibanců již s afghánskou vládou jednali. Podle západních diplomatů však nikdy nešlo o rozhovory na vysoké úrovni.

Mulla Omar ve svém prohlášení uvedl, že jedinou záchranou Afghánistánu je ozbrojený džihád, odchod všech zahraničních jednotek ze země a zavedení islámského státu. "Nepřítel ustupuje a čelí našemu obléhání ve všech částech Afghánistánu. Jeho ztráty na životech se zvyšují. Kvůli tomuto tlaku se nepřítel uchýlil k použití zavádějících fám o mírových rozhovorech," zdůraznil Omar.

Čtěte také:
Afgánci podporují mírová jednání
Holbrooke: Talibanci chtějí vyjednávat o míru
Afghánci chtějí při rozhovorech s Talibanem pomoc od Saudů

Zdroj: BBC (Velká Británie)

epl natoaktual.cz
zpět na článek