natoaktual.cz

Radar bude zásadním tématem na summitu 2008

30. října 2007  16:42
 

Scheffer: Radar bude zásadním tématem na summitu 2008
Americký návrh protiraketového systému, jehož část by měla být umístěna v Evropě, bude zásadním tématem na summitu NATO v Bukurešti v dubnu 2008, řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer při návštěvě u rumunského prezidenta Traiana Basescu.

„V rámci NATO proběhlo ohledně protiraketového štítu mnoho debat. Rozhodnutí stále nebylo učiněno, ale Spojené státy se rozhodly instalovat vlastní systém, který bude třeba doplnit systémem NATO. Všichni členové NATO jsou si rovni a zasluhují si stejný stupeň ochrany,“ prohlásil Scheffer.

V agendě nadcházejícího summitu budou i další témata, uvedl Basescu, jako například otázka Afghánistánu, rozšíření Aliance či budoucí vývoj na západním Balkánu. „Očekávám, že hlavy států a vlád budou na summitu hovořit o řadě výzev a hrozeb specifických pro 21. století, jako jsou bezpečnost informačních systémů nebo energetická bezpečnost,“ doplnil ho Scheffer.

Čtěte více:
Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008
 
Zdroj: People’s Daily (Čína)

---

V Tbilisi byly zahájeny Dny NATO
V pondělí v Informačním centru NATO v Tbilisi byly oficiálně zahájeny Dny NATO v Gruzii. Akce se zúčastnili představitelé gruzínské vlády, zástupci nevládních a mezinárodních organizací a diplomaté.

Informační centrum uspořádalo v ulicích Tbilisi akci „Dosáhni cíle společně s NATO“, jehož součástí bylo i pondělní zahájení Dnů NATO. Účastníci této akce budou informovat veřejnost o významu vstupu do NATO.

Čtěte také:
Rusko: Vstup Gruzie do NATO ohrozí naše vztahy
Scheffer: Přijetí Gruzie do NATO nikdo nemůže „vetovat“

Zdroj: Prime News (Gruzie)

---

Německo a Francie žádají Rusko o udržení dohody o zbrojení
Německo a Francie požadují, aby Rusko znovu zvážilo svůj plán na odstoupení od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE), neboť by to mohlo spustit nové závody ve zbrojení. Před tím varují německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a jeho francouzský protějšek Bernard Kouchner ve svém společném článku, který napsali pro deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung a le Figaro.

„Apelujeme na ruskou vládu, aby se zdržela plánovaného odstoupení od smlouvy a aby využívala vyjednávání při ochraně svých legitimních zájmů,“ napsali ministři ve svém článku.

Letos v červenci ruský prezident Vladimir Putin vydal dekret, jímž Rusko odstoupí od CFE k 12. prosinci. Tato smlouva, která byla podepsána v roce 1990 dvacetidvěma členy NATO a Varšavské smlouvy, omezovala stavy těžké konvenční vojenské techniky na území od Uralu po Atlantik.

Čtěte také:
Rusko: Odstoupení od CFE je „legitimní“
Jednání NATO s Ruskem zatím bezúspěšná

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ukrajina si sama rozhodne o svém členství
Zda Ukrajina vstoupí do NATO a Evropské unie záleží na jejích občanech, řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer během své návštěvy Bukurešti. „Ukrajinci rozhodnou, jaký kurz vůči NATO a EU bude Ukrajina sledovat,“ řekl Scheffer.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko prohlásil minulý týden, že otázka členství v NATO bude občanům položena v referendu. Juščenko, jehož moc byla posílena vítězstvím prozápadní koalice v nedávných parlamentních volbách, vstup do Aliance pravidelně obhajuje.

Čtěte více:
Juščenko znovu potvrdil směřování Ukrajiny do NATO

Zdroj: Defense News (USA)

---

Roboti omezí lidské ztráty ve válce
Lidské ztráty v konfliktech způsobované hlavně sebevražednými atentátníky značně narušují ochotu společnosti účastnit se těchto konfliktů, což poznávají západní politici při operaci v Iráku a Afghánistánu. Demoralizující lidské ztráty by v budoucnu mělo omezit využívání robotů v bojových situacích.

„Armádní idea budoucího válečníka je jakýsi druh kyborga, vojáka s přilbou, která má ve svém hledí počítačový displej bezdrátově spojený se senzory, zbraněmi a spolubojovníky,“ představoval svou vizi bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

V současnosti by mělo v Iráku působit 18 robotů, kteří jsou jeden metr vysocí, vyzbrojeni kulomety, mají kamery a jsou dálkově ovládáni. Jejich cena je 200 tisíc dolarů za kus a byli vyvinuti, aby zneškodňovali bomby. Stali se z nich vynikající vojáci, protože nepotřebují jíst, ubytování, oblečení, trénink a žold a, když nebudou zapotřebí, mohou být kdykoli uskladněni.

Jižní Korea již vyvinula robota, který se podobá hmyzu a jehož úkolem je na bojišti hledat nastražené pozemní miny.

Čtěte také:
USA plánují vojáky roboty

Zdroj: Financial Post (Kanada)

 

 

 

tku natoaktual.cz
zpět na článek