natoaktual.cz

Rada bezpečnosti OSN se obává „totální války“ na Ukrajině

13. listopadu 2014  15:29
 

Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

Rada bezpečnosti OSN se obává „totální války“ na Ukrajině

Souhrnná příloha natoaktual.cz

Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN k ukrajinské krizi skončilo deklarací, že RB OSN je „velmi znepokojena rizikem obnovení totální války“ na Ukrajině. Představitelé OBSE a NATO získali důkazy o ruských zbraních a vojácích překračujících hranice východní Ukrajiny, čímž potvrdili obvinění Kyjeva. Ruský vyslanec v OSN je však odmítl jako „nepodloženou propagandu“ a „lži.“

Rada vyzvala všechny strany mírové dohody z Minsku k dodržování jejích podmínek a zdržení se podnětů k násilí. Nicméně násilí v oblasti konfliktu stále narůstá a podle OBSE je již nyní dvouměsíční příměří spíše obrazné. Vláda v Kyjevě oznámila, že přesouvá své ozbrojené složky na východní frontu, kde ministr obrany očekává útoky ruských posil.

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Rusko „živí“ válku na Ukrajině

Moskva je jádrem problému na Ukrajině, prohlásila americká velvyslankyně v OSN Samantha Power poté, co Severoatlantická aliance potvrdila vstup ruských zbraní na ukrajinské území. Podle velvyslankyně se situace vyvíjí, nicméně jádro problému zůstává stejné, tedy nerespektování ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti.

Výroky padly na 26. zasedání Rady bezpečnosti svolaném pro naléhavou situaci na Ukrajině. Opět nebylo přijato žádné opatření, protože Rusko má coby stálý člen právo veta. Ruský zástupce Alexander Pankin varoval, aby se jednání Rady neproměnilo ve frašku.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Lety ruských bombardérů přes Mexický záliv jsou „rutinou“, tvrdí USA

Rusko plánuje vyslat své bombardéry na letové hlídky do severoamerických vod, včetně Mexického zálivu. Pentagon prohlášení o misích bagatelizoval s tím, že jde o rutinní školení v mezinárodním vzdušném prostoru. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojga jsou plánované lety podél hranic Ruské federace a nad Severním ledovým oceánem součástí odborné přípravy pro operace dlouhého doletu.

Šojgu v současné situaci považuje za nutné, aby byla zajištěna vojenská přítomnost Ruska v západní části Atlantického oceánu, východní části Tichého oceánu a také ve vodách Karibiku a Mexického zálivu. Pentagon pouze uvedl, že každý stát má právo operovat v mezinárodních vodách a mezinárodním vzdušném prostoru. Přelety bombardérů, praxi studené války, obnovil ruský prezident Vladimir Putin v roce 2007.

Kam dál?
Incidenty mezi NATO a Ruskem se přiblížily konfliktu, domnívá se think-tank (10.11. 2014)
Stíhačky NATO musely doprovodit ruský špionážní letoun z Pobaltí (7.11. 2014)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

NATO obviňuje Moskvu z pomoci ukrajinským rebelům k odtržení státu

Překročení hranic východní Ukrajiny ruskými tanky, dělostřelectvem a vojáky chápe vojenský šéf NATO generál Philip Breedlove jako pokus o vytvoření životaschopného odtrženého státu. Moskva podle Breedlova na Krym dokonce přesunula síly schopné nasazení jaderných zbraní. Nicméně nebylo možné poznat, zda jimi byly vyzbrojeny.

Ruské ministerstvo obrany tvrzení Aliance popřelo. Při bojích na východě Ukrajiny bylo zabito již více než 4 000 lidí. Boje po zářijovém příměří ustaly, ale přestřelky a místy i ostřelování těžkými zbraněmi však pokračují. Podle Breedlova je možné, že ruské posily mají pomoci rebelům zajistit kontrolu nad „souvislou“ oblastí území provincií Doněck a Luhansk, které by mohly být dlouhodobě nezávislé na Kyjevu.

Kam dál?
Velitele sil NATO v Evropě znepokojují konvoje směřující na Ukrajinu z Ruska (12.11. 2014)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Aliance prodloužila misí na střežení Pobaltí

Co je Air Policing?

JAS-39 Gripen českých vzdušných sil

Severoatlantická aliance bude pokračovat v dohledu nad vzdušným prostorem Pobaltí vysláním další rotace stíhaček do Estonska a Litvy i poté, co současná rotace ukončí službu začátkem příštího roku. Dnešní mise hlídání vzdušného prostoru nad Baltským mořem vyžaduje podle velitele vzdušných sil NATO generála Franka Gorence vysokou připravenost a součinnost.

Ruská agrese na Ukrajině přiměla NATO rozšířit misi včasného varování o další stíhačky v Litvě a vybudovat nové pohotovostní základny. Oddíl portugalských stíhaček F-16 byl podpořen letouny CF-18 kanadského letectva. Německé stíhačky pokrývají prostor ze základny v Estonsku a Nizozemci nasadily své F-16 na základnu v Polsku.

Zdroj: ERR News (Estonsko)

 

voj; natoaktual.cz
zpět na článek