natoaktual.cz

Putinovo vítězství: Rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu zamítnuto

4. dubna 2008  13:42
 

Putinovo vítězství: Rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu zamítnuto
Ruský prezident Vladimir Putin dosáhl velkého diplomatického úspěchu, když zhatil naděje Ukrajiny a Gruzie na brzký vstup do Severoatlantické aliance. Podařilo se mu to ještě před příjezdem na summit NATO. Lídři Aliance se ve čtvrtek rozhodli neotevřít cestu ke členství dvěma strategicky důležitým národům a tedy nerozšířit NATO do postsověstské oblasti.

Putin Alianci vážně varoval před přijetím Ukrajiny a Gruzie. Dokonce pohrozil, že Rusko zaměří své jaderné rakety na Ukrajinu, pokud se připojí k NATO a přijme na své území část amerického protiraketového systému. V posledních dnech svého osmiletého prezidentství Putin prokázal svoji sílu a vrazil klín mezi členy Aliance.

Požadavky Ukrajiny a Gruzie podporovaly hlavně USA, Kanada a státy střední a východní Evropy. Francie a Německo se naopak bály zhoršení vztahů s Ruskem, které je klíčovým dodavatelem energií. Kreml nedávno uzavřel sérii dohod o ropovodech, jimiž zničil naděje Evropy na snížení energetické závislosti na Rusku.

„Je to vítězství těch, kteří chtějí rovnováhu v Evropě a porážka mimoevropanů, kteří by ji rádi zničili,” komentoval událost Sergej Karaganov, ruský politolog blízký Kremlu. Prezidenti obou odmítnutých zemí vyjádřili naději, že se v budoucnu členy Aliance stanou. „Nepomůže to našemu reformnímu procesu,” řekl o rozhodnutí Aliance gruzínský prezident Michail Saakašvili, „ale atlantické perspektivy se budeme držet i nadále.”

Čtěte také:
Rusko slibuje pragmatickou odpověď na rozšiřování NATO
Bush narazil na odpor ohledně členství Gruzie a Ukrajiny

Zdroj: Fox News (USA)

---

Finsko vítá slib NATO o zlepšení toku informací
Finská prezidentka a ministr obrany prohlásili, že jsou spokojeni se slibem Severoatlantické aliance zlepšit informovanost států aliančního programu Partnerství pro mír (PfP) během operací pod vedením NATO. V návrhu rezoluce Aliance slibuje, že bude se státy PfP jednat častěji než dříve.

Finsko a Švédsko, které nejsou členy NATO, avšak účastní se mise v Afghánistánu pod aliančním vedením, si opakovaně stěžovaly na nedostatek komunikace. „Naše připomínky evidentně dosáhly svého účelu,” řekl finský ministr obrany Jyri Häkämies. „Je to dobrý směr,” souhlasila prezidentka Tarja Halonen. Oba státníci se účastní summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti. Přes opakované výzvy Aliance k přesunům jednotek na neklidný jih Afghánistánu Halonen oznámila, že stočlenný finský kontingent zůstane na severu země.

Zdroj: NewsRoom Finland (Finsko)

---

Kreml ocenil výsledky spolupráce s NATO
Kreml ocenil pozitivní výsledky spolupráce Ruska a Severoatlantické aliance v mnoha oblastech. „Budeme analyzovat praktické výsledky spolupráce v různých směrech,” oznámil prezidentův poradce Sergej Prikhodko. „Zkoumáme další možnosti v rámci akčního plánu Rady Rusko-NATO, konkrétně v oblastech boje proti terorismu, výměny informací, výcviku protiteroristických jednotek či bezpečnosti vzdušné a vodní přepravy,” dodal.

„Ruská účast v protiteroristické operaci NATO Active Endeavor je důležitá,” řekl Prikhodko a upozornil na dohodu o zjednodušení průjezdu ruským územím a přípravu úmluvy o využití dopravních kapacit ruského letectva. Poukázal také na úspěšné pokračování společného výcviku protinarkotických jednotek v Afghánistánu a státech střední Asie. „Očekáváme, že v Bukurešti padne rozhodnutí utvořit z těchto protinarkotických aktivit stálý projekt.”

Další připravovaný projekt se týká součinnosti řídících systémů letecké dopravy. Jeho úkolem bude urychlení reakcí na vzdušné hrozby a prevence nebezpečných událostí na hranicích mezi státy NATO a Ruskem. „Ať říkáme cokoli, role Aliance jako ochránce stability objektivně existuje. ... Postupujeme v souladu se skutečností, že užší, otevřenější a vyrovnaná spolupráce  s NATO je v souladu se zájmy Ruska,” potvrdil důležitost vzájemných vazeb další představitel Kremlu.

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Austrálie zvýší rozpočet na misi v Afghánistánu
Austrálie se rozhodla vyčlenit více zdrojů na boj v Afghánistánu. Předseda vlády Kevin Rudd tak ocenil rozšíření vojenské účasti Evropy. Francie slíbila vyslat do Afghánistánu dalších tisíc vojáků, Itálie a Polsko přispějí několika stovkami vojáků a dalšími finančními prostředky. Evropské příspěvky spolu s 3 500 vojáky, které pošlou USA, a skutečností, že Kanada a Nizozemí budou dále operovat na jihu Afghánistánu tak podle Austrálie představují dobrý výsledek.

Od počátku války utratila Austrálie v Afghánistánu již 2,3 miliardy dolarů. Květnový rozpočet na výcvik policie a civilní helikoptéry byl stanoven na 62 milionů dolarů. Podle Rudda hrála Austrálie důležitou roli v přípravě nové strategie pro Afghánistán vypracované v Bukurešti. Předseda vlády se zajímal hlavně o postoj Aliance k pěstování opia. Navrhnul zničení všech polí a odškodnění farmářů v zájmu zastavení obchodu s drogami.

Čtěte také:
Austrálie žádá NATO o další jednotky pro Afghánistán

Zdroj: Australian News (Austrálie)

---

NATO a Rusko se dohodly na průjezdu do Afghánistánu
Severoatlantická aliance a Rusko se dohodly na zásobovací trase, která západní alianci umožní využití ruského území při dodávkách nesmrtícího materiálu pro jednotky v Afghánistánu. Dohoda, která bude představena na summitu NATO-Rusko jako důkaz spolupráce bývalých nepřátel, se však netýká přesunů jednotek ani vzdušné přepravy, jak si NATO původně přálo.

Mluvčí NATO upřesnil, že nesmrtící dodávky zahrnují vše od potravin až po určité vojenské vybavení. Nesdělil však, proč se dohoda, kterou má podepsat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, netýká vojenských jednotek ani vzdušné přepravy. Tato otázka, stejně jako možnost prohloubení spolupráce při výcviku afghánských protinarkotických činitelů, je prý stále předmětem jednání.

Čtěte také:
Rusko zvažuje zásobovací trasu NATO do Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

bzm natoaktual.cz
zpět na článek