natoaktual.cz

Putin tvrdí, že nechce válku, NATO mu nevěří

16. února 2022  16:59
Přední ruští představitelé říkají, že útok na Ukrajinu neplánují, Severoatlantická aliance však Rusku nevěří.  

Ruský prezident Vladimir Putin | foto: Kreml

Poté, co USA oznámily, že útok na Ukrajinu přijde s největší pravděpodobností ve středu, reagovalo Rusko zprávou o stažení svých sil z ukrajinského pohraničí. Zjištění však ukazují, že ač se ruské síly daly do pohybu, nedošlo k výraznému snížení počtu jednotek na daném území. Důležitým faktem také je, že v pohraničí zůstává i ruská těžká technika. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že bez těžké techniky se jednotky pohybují rychleji, a proto se může stát, že se na své původní pozice navrátí v řádu dní. „Tyto kroky jsme viděli již několikrát a určitě nepředstavují skutečnou deeskalaci konfliktu,“ dodal Stoltenberg.

„Sdílení informací mezi členy Aliance je součástí obranné strategie. Již jen samotné odhalení ruských pokusů o zinscenování situace k ospravedlnění útoku na Ukrajinu a jeho zveřejnění postavilo Rusy do nevýhodné situace – snažíme se jim situaci co nejvíce ztížit,“ řekl Stoltenberg.

Diplomatické zdroje v NATO připouštějí, že původní cesta odstrašení byla úspěšnější než nynější cesta dialogu. Vedoucí představitelé NATO, kteří navštívili Kreml, se většinou setkali jen s urážkami a ponižováním.

Zdroj: Aftenposten(Norsko)

plk; natoaktual.cz
zpět na článek