natoaktual.cz

Průzkum: Američané podporují NATO, názory na zahraniční základny jsou smíšené

12. září 2019  15:52
 
Američtí vojáci v Iráku (ilustrační foto).
Američtí vojáci v Iráku (ilustrační foto). | foto: Armáda USA

Průzkum: Američané podporují NATO, názory na zahraniční základny jsou smíšené

Podpora Severoatlantické aliance mezi občany Spojených států dosáhla svého historického maxima, oproti Pacifiku nebo Blízkému východu nicméně poklesla podpora pro nasazování jednotek na základny v Evropě, zjistil výzkum think tanku Chicago Council on Global Affairs.

„Ať se identifikují coby demokraté, nezávislí či republikáni, většina Američanů podporuje základní prvky poválečné zahraniční politiky USA,“ píše zpráva s názvem „Odmítnutí ústupu.“

Více než tři čtvrtiny Američanů jsou názoru, že USA by měly udržet či zvýšit svůj závazek v NATO, 74 % by chtělo zachovat vojenské aliance s ostatními zeměmi. Více dotázaných podporuje udržení či posílení počtu amerických jednotek v Jižní Koreji (69 %), Japonsku (57 %) a Perském zálivu (60 %) než v Evropě, dodává anketa. Zachovat či zvýšit počet jednotek v Německu by si přálo 47 % respondentů, nasazení v Polsku podporuje 50 %.

Kam dál?
Mladší generace veteránů má větší problém s návratem do civilu, odhaluje výzkum v USA (11.9. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

RAND: USA by měly zlepšit sdílení zpravodajských informací s NATO

Intenzivnější distribucí zpravodajských informací členům Severoatlantické aliance by mohly Spojené státy oslabit ruské pokusy o prosazení vlivu a sjednotit NATO pro případ, kdy by Rusko vedlo útok proti některému ze spojenců, uvádí nová zpráva think tanku RAND Corporation.

„Sdílení zpravodajských informací by mohlo být klíčové především v rané fázi konfliktu s Ruskem, během níž by ruské snahy o zakrytí vlastních činností mohly ovlivnit způsob vnímání hrozeb spojenci v NATO,“ míní think tank.

Chybí především instituce pro sdílení zpravodajských informací se všemi spojenci v Alianci, argumentuje RAND. Klíčem všech iniciativ pro sdílení informací je rychlost a analytici potřebují čas pro sepsání upravených zpráv, které nezahrnují nejpřísněji utajované informace ohledně zdrojů a metod, připomíná think tank.

Sdílení informací mezi spojenci musí probíhat rychleji, souhlasí šéf zpravodajských služeb NATO Arndt Freytag von Loringhoven.

Kam dál?
Američané chtějí pomoci s rozvojem aliančních zpravodajských služeb (19.7. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

NATO si připomnělo výročí teroristických útoků z 11. září

V době, kdy si připomínáme 18. výročí teroristických útoků z 11. září 2001, je Severoatlantická aliance silná, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před pomníkem v místě, kde stávala severní věž Světového obchodního centra.

„Dne 11. září teroristé zničili Dvojčata, nicméně náš způsob života, naše svobodné a otevřené společnosti, neprolomitelné pouto mezi Severní Amerikou a Evropou, se nikdy zničit nepodaří,“ zdůraznil Stoltenberg. „Naše Aliance nás udržuje silné a v bezpečí,“ uzavřel generální tajemník.

Kam dál?
Nechceme, aby z Afghánistánu byla laboratoř teroristů, říká Trump (19.8. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

USA schválily prodej stíhaček F-35 Polsku za 6,5 miliardy dolarů

Dodávku 32 stíhacích letounů typu F-35 do Polska schválila administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Jedná se o další známku prohlubujících se bezpečnostních vazeb mezi Washingtonem a Varšavou.

Polsko, znepokojené stále asertivnějším chováním Ruska, provádí rozsáhlé investice do svých ozbrojených sil. „Navrhovaný prodej podpoří zahraniční politiku a národní bezpečnost USA zlepšením obrany spojence ze Severoatlantické aliance, což je důležité pro politickou stabilitu a hospodářský pokrok v Evropě,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Nové stroje nahradí techniku sovětské éry, Suchoj Su-22 a MiG-29. Zákonodárci USA mají nyní zhruba dva týdny na podání formálních námitek proti prodeji zbraní, žádný z nich ovšem nenaznačil, že by zamýšlel tak učinit.

Kam dál?
Polsko žádá od USA protitankové střely a vojenská transportní letadla (5.9. 2019)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Německá ministryně obrany žádá o více peněz pro armádu

Ačkoliv rozpočet Německa na obranu naroste o téměř 2 miliardy eur, bez dalších prostředků pro ozbrojené síly by klíčové projekty stále „mohly být ohroženy“, varuje ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. Stanovený nárůst o 1,7 miliardy eur pro rok 2020 je „dobrou zprávou“, nicméně bez následných navýšení „nebude dostačovat,“ uvedla ministryně před zákonodárci v Bundestagu. „Německo nemůže a nemělo by rezignovat na svou významnou roli ve světě,“ zdůraznila ministryně.

Kam dál?
Pence navštívil Polsko a kritizoval Německo za neplnění plánů NATO (3.9. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)


voj; natoaktual.cz
zpět na článek