natoaktual.cz

Pro USA je největší hrozbou Čína, říká americký ministr obrany

11. dubna 2019  16:19
 

(ilustrační snímek) Čínská podpůrná loď Luomaho v Severním moři. | foto: Søværnet

Pro USA je největší hrozbou Čína, říká americký ministr obrany

Čína je hrozbou číslo jedna pro americkou bezpečnost, prohlásil pověřený ministr obrany USA Patrick Shanahan. „Čína je hrozbou ekonomicky a diplomaticky,“ uvedl Shanahan. Podle něj je nutné reagovat na řadu otázek, jako je militarizace Jihočínského moře, kybernetické útoky proti USA, krádeže duševního vlastnictví a výrazný rozvoj čínských vojenských schopností.

„Je to svět, který musíme konfrontovat,“ dodal Shanahan, který sdílí názory amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně nebezpečí čínské modernizace.

Kam dál?
NATO je ostražité vůči Číně (3.4. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Porošenko schválil letošní program pod záštitou Komise NATO-Ukrajina

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal dokument, který by měl sloužit jako návod pro Ukrajinu na cestě do Severoatlantické aliance. Takzvaný národní program pro rok 2019 je pod hlavičkou Komise NATO-Ukrajina. „Tento komplexní dokument znamená, že naše armáda dosáhne standardů NATO nejen v otázce zbraní, ale i taktiky, operačních principů a strategie,“ uvedl Porošenko.

Ukrajina usiluje o to, aby mohla v roce 2023 spustit Akční plán členství v Alianci. „Už jsme se de facto stali východním křídlem NATO,“ prohlásil Porošenko vzhledem k tomu, že zástupci NATO se podílejí na vývoji ukrajinských obranných schopností.

Kam dál?
Porošenko: Ukrajina bude připravena přihlásit se do EU a NATO v roce 2023 (18.3. 2019)

Zdroj: Interfax (Ukrajina)

---

Turecko: Je absurdní zpochybňovat naše členství v NATO kvůli S-400

Je absurdní zpochybňovat členství Turecka v Severoatlantické alianci kvůli nákupu systému S-400 z Ruska, prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu. Ministr poukázal na to, že některé země NATO vlastní ruské rakety S-300 a jejich členství v Alianci to neovlivňuje. Také ujistil, že ruské raketové systémy nebudou kolidovat s aliančními.

Turecko podle ministra navrhlo, aby společně s USA zřídily společnou pracovní skupinu, která by se zabývala tímto nákupem a ujistila se o jeho bezproblémovosti. Washington tento návrh údajně odmítl.

Kam dál?
Pence se během výročí NATO opřel do Německa a Turecka (4.4. 2019)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Pompeo hrozí Turecku sankcemi a zákazem prodeje stíhaček F-35

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že pokud Turecko získá ruský systém S-400, USA mu neprodají stíhačky F-35 a mohou přistoupit i k dalším sankcím. Pompeo to již sdělil tureckým představitelům. Američtí zákonodárci se obávají, že protiraketové systémy by Rusku umožnily přístup k operačním informacím o amerických stíhačkách F-35.

Sankce by ze zákona mohly přijít, pokud by cena za nákup překročila práh takzvané „významné transakce“. „Pokud se mohu vyhnout právním závěrům, jedná se o velmi významnou transakci,“ odpověděl Pompeo na otázku, zda lze zákon aplikovat i v tomto případě.

Kam dál?
USA přestaly dodávat části stíhaček F-35 do Turecka (2.4. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Na americké základně v Německu probíhá mnohonárodní cvičení

Američtí a spojenečtí vojáci se účastní mnohonárodního cvičení na jihovýchodě Německa. V sérii cvičení Allied Spirit X se jednotlivé státy střídají v brigádním velení, aby „získaly zkušenosti, jak spolupracovat v rámci mezinárodního úsilí“. Testuje se schopnost komunikovat mezi spojenci a partnery během cvičných bitev.

Cvičení se účastní zhruba 5600 vojáků z patnácti zemí, například z Itálie, Litvy, Turecka či Izraele. Přes 1300 zapojených Američanů simuluje nepřátelské síly. Cvičení probíhá v německém vojenském zařízení Hohenfels, které podle generála Juergen-Joachima von Sandrarta nemá v Evropě obdoby.

Kam dál?
NATO pořádá v Estonsku největší kybercvičení na světě (10.4. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek