natoaktual.cz

Při pádu letadla zahynuli vojáci NATO

20. ledna 2006  23:46
 

Při pádu letadla zahynuli slovenští vojáci NATO
Letoun přepravující vojáky mírové mise z Kosova zpět domů se v pátek ráno nad Maďarskem zřítil a zabil 44 z 45 lidí na palubě. Letoun slovenského vojenského letectva mířil na vojenskou základnu v Košicích. Zřítil se nedaleko vesnice Telkibánya v Maďarsku asi 250 kilometrů od Budapeště. Mluvčí maďarské policie uvedl, že jedna osoba pád letadla přežila.

Představitel NATO v Kosovu řekl, že letoun přepravoval 28 slovenských vojáků, kteří se vraceli domů po šestiměsíční službě v této provincii. K neštěstí se vyjádřil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Uvedl, že je hluboce zarmoucen smrtí tolika slovenských vojáků, kteří v Kosovu pomáhali v úsilí zajistit obyvatelům této provincie stabilitu a bezpečnost. Řekl, že rodiny zahynulých vojáků a jejich vlast by měly být oprávněně hrdy na jejich službu a vyjádřil rodinám jménem celé aliance hlubokou soustrast.

Zdroj: CBC News (Kanada), NATO (Brusel)

---

Vystoupení z NATO je cílem volebního programu KSČM
Komunistická strana Čech a Moravy ve svém volebním programu slibuje zrušení členství v NATO, speciální daň z luxusního zboží a platbu antikoncepce a potratů ze zdravotního pojištění, uvádí ČTK. Vystoupení z NATO je dlouhodobý cíl KSČM, přičemž nejdříve by komunisté stáhli Českou republiku ze struktur NATO, aby „revidovali její nepřijatelnou strategii“ od roku 1999, která umožňuje útoky a vojenské operace daleko za hranicemi země. Dále by pak chtěli zavést kontrolu nad vojenskými aktivitami Evropské unie a NATO v Evropě, kterou by vykonával Evropský parlament a národní parlamenty. Speciální daň by pak měla platit kromě luxusního zboží též na luxusní automobily, domy, artefakty a „neproduktivní majetek“.

Zdroj: ČTK (Česká republika)

---

Pákistán: Recepce jako rozloučení s vojáky NATO
V pákistánském městě Bágh byla pro vojáky NATO uspořádána recepce, kterou hostili generálmajor Qasim Qureshi a velící generál pro jednotky NATO. Generálmajor Qureshi odcházejícím vojáků poděkoval a ocenil jejich upřímné úsilí při poskytování pomoci zemětřesením postiženým lidem. Předal jim též suvenýry, které jim mají připomínat, že pomohli lidem v nouzi. Recepci navštívili též místní velitelé pákistánské armády, představitelé nevládních organizací a vojáci NATO.

Zdroj: Geo Television (Pákistán)

---

Analytici: Reálné výdaje na obranu USA jsou nejasné
Spojené státy tento rok utratí na obranu a ochranu svých zájmů okolo 670 miliard dolarů, což je o 220 miliard více, než původně vymezené obranné výdaje, říkají dlouhodobí kritici amerického obranného rozpočtu. Když Kongres schvaloval obranný rozpočet na rok 2006, došel k číslu 453 miliard dolarů. Toto číslo však neuvádí v plném rozsahu reálné množství prostředků, které jsou vynakládány na obranu a mezinárodní bezpečnost, říká Winslow Wheeler, rozpočtový analytik ze Střediska pro informace o obraně.

Označováním různých položek výdajů na obranu jinými názvy a pod jinou hlavičkou se reálné výdaje stávají nejasnými, říká Wheeler. Upozorňuje, že často přehlíženými položkami jsou výdaje na vojenské stavby (12,2 miliard), výdaje spojené se válečnými veterány (68 miliard), dále prostředky na pokračující války v Iráku a Afghánistánu (zatím 50 miliard), náklady na udržení amerického jaderného potenciálu (16,4 miliard), výlohy na mezinárodní bezpečnost (23 miliard) a výdaje na obranu teritoria USA před dalšími útoky (41 miliard).

Pokud se podle Wheelera k rozpočtu připočtou tyto položky, celková výše rozpočtu pak bude činit 669,8 miliard dolarů. „Nikdo v Kongresu nebo administrativě však nemá zájem prezentovat tato čísla tímto způsobem,“ dodává.

Zdroj: DefenseNews (USA)

---

Afghánistán: Koaliční jednotky instalují větrné mlýny
Koaliční jednotky v jižním Afghánistánu instalují větrné mlýny, aby zajistily farmářům dodávky vody 24 hodin denně, uvádí prohlášení bagramského letiště. „Větrné mlýny farmářům poskytují přirozený zdroj energie pro zemědělskou oblast,“ řekl důstojník pro civilní záležitosti, podplukovník Andrew Mazerik. „Údržba větrných mlýnů není náročná a tato snaha ukáže, že afghánská vláda dělá něco pro své obyvatele,“ dodal.

Mlýny ve městě Kandahár na jihu země instalují Afghánci, kteří pracují pro americkou stavební společnost, uvádí prohlášení. Farmáři mohou mlýny používat pro napájení zavlažovacích systémů například pro sojové boby či pšenici. Vyhnou se tak nákladům na provoz a údržbu naftou poháněných mechanických generátorů. Vodu pak mohou sdílet se svými sousedy. První mlýny v provinciích Helmand a Zábul by měly být uvedeny do provozu do několika týdnů. Celkový počet 30 mlýnů pak má být instalován do jara, uvádí prohlášení koaličních jednotek.

Zdroj: Alert Net / Reuters (Velká Británie)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek