natoaktual.cz

Před 7 lety začalo bombardování Jugoslávie

24. března 2006  12:47
 

Před 7 lety začalo bombardování Jugoslávie
14. března 1999 začalo 19 tehdejších členských států Severoatlantické aliance s leteckými údery proti Jugoslávii. Při jedenáctitýdenním bombardování zahynulo podle odhadů 1 200 až 2 500 lidí, převážně civilistů. Tato letecká kampaň, nazvaná  operace Allied Force, byla vojenskou odpovědí na kosovskou krizi v roce 1999 a první velkou bojovou operací v historii NATO.

Aliance rozhodla o bombardování po neúspěšném únorovém a březnovém vyjednávání na zámku Rambouillet u Paříže, během něhož se krizi v Kosovu nepodařilo vyřešit. Nálety byly zastaveny až 10. června poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci 1244. Den předtím podepsala jugoslávská armáda s NATO dohodu o stažení srbských jednotek z Kosova a o vyslání mezinárodních mírových sil vedených aliancí do této provincie.

Zdroj: Makfax (Makedonie)

---

Francie podporuje vstup Gruzie do NATO
Francie je připravena poskytnout Gruzii pomoc pro její přičlenění k Severoatlantické alianci. Uvedl to Christian Ponsle, předseda francouzského senátu, na setkání s Ninou Burjanadze, předsedkyní gruzínského parlamentu: "Plná integrace kavkazského regionu do evropských struktur je v zájmu jednoho z největších členských států NATO."

Ponsle se též zajímal o průběhu řešení konfliktů na gruzínském území a předsedkyni Burjanadze přislíbil pro tyto procesy aktivní podporu. Jedněmi z bodů jednání byly též podrobnosti meziparlamentní spolupráce a pořádání Dnů Gruzie ve Francii.

Zdroj: Prime-News (Gruzie)  

---

OSN tlačí na Afghánistán kvůli Talibanu
Rada bezpečnosti OSN je znepokojena rostoucím násilím v Afghánistánu, a tlačí proto na tamní vládu, aby lépe čelila stále větší hrozbě Talibanu a ostatních nezákonných ozbrojených skupin. Jednomyslně přijatá rezoluce též vyzvala jednotky USA a NATO, aby i nadále úřadům pomáhaly bojovat proti hrozbám stabilitě a bezpečnosti představovaným extremistickými skupinami.

Rezoluce, která též prodlužuje mandát mise OSN v Afghánistánu až do března 2007, rovněž vyjadřuje "znepokojení z rostoucích extremistických aktivit, které ohrožují místní obyvatele, národní bezpečnostní síly a mezinárodní vojenské i humanitární snahy."

Mise OSN v Afghánistánu podporuje a radí místním úřadům ve věcech hospodářského a politického rozvoje, reformy soudnictví či protidrogových programů. Má 189 zahraničních a 795 místních zaměstnanců, 12 vojenských pozorovatelů, 8 policistů a 29 dobrovolníků.

Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)  

---

Ukrajincům se do NATO nechce
Na Ukrajině končí předvolební kampaň. Příliš se v ní neobjevovala otázka další zahraničně-politické orientace Kyjeva, o kterou se zajímá především opozice. Stoupenci oranžové revoluce v současné vládě totiž tuto otázku považují za vyřešenou a předpokládají začlenění země do euroatlantických struktur.

Opozice Viktora Janukovyče a sociální demokraté v čele s Viktorem Medvedčukem to tak jednoznačně nevidí a tento citlivý problém využívají na získání voličských hlasů. Podle posledního průzkumu veřejného mínění je pro vstup do NATO pouze necelá čtvrtina obyvatel. Dokonce i současný ministr obrany Anatolyj Hrycenko o termínu vstupu do aliance prohlásil, že je "zatím v nedohlednu".

Zdroj: Pravda (Slovensko)  

---

NATO začíná cvičit v Baltském moři
Sedmnáct členských států Severoatlantické aliance zahájilo velké námořní cvičení "Brilliant Mariner 2006", které je zaměřeno na prověření schopností sil okamžité reakce NATO. To se bude až do 6. dubna konat v Baltském a Severním moři. Účastní se ho na 6 tisíc vojáků, 60 válečných lodí, 5 ponorek a 13 letadel. Toto cvičení je poslední v řadě zkušebních misí, které jsou zaměřeny na přípravu červnových manévrů na Kapverdách v západní Africe.

Zdroj: Xinhua (Čína)  

ivn natoaktual.cz
zpět na článek