natoaktual.cz

Povzbuzené Rusko představuje výzvu pro NATO ve Středomoří

21. října 2015  16:40
 

Ruský letoun Su-34 na letišti v syrském Hmeimimu. Ilustrační foto. | foto: Ruské ministerstvo obrany

Povzbuzené Rusko představuje výzvu pro NATO ve Středomoří

Intervence ruské armády v Sýrii je vojenskými veliteli NATO vnímána jako součást strategie prezidenta Vladimira Putina, jak učinit ze Středomoří „opět sporné území“ a vyzvat Západ z větší blízkosti. Musíme být připraveni, že ruský faktor bude v oblasti dlouhodobě přítomen, uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. Od konce studené války Rusko nebylo ve Středomoří nijak významně zastoupeno, jeho Černomořská flotila na Krymu až do nedávna upadala.

Obnovením ruské přítomnosti ve Středomoří by mohlo dojít k omezení „svobody pohybu,“ která Alianci umožňuje rychle a jednoduše nasazovat vojenské prostředky – dochází tak k otevření celé jižní hranice Aliance ruským provokacím. Představitelé NATO připouštějí, že dosud nebyla vyvinuta žádná „jižní strategie“ odpovídající aktivitám Aliance ve východní Evropě. Tato problematika bude předmětem diskusí na summitu NATO ve Varšavě, který proběhne v červenci příštího roku.

Kam dál?
Začne největší vojenské cvičení NATO od roku 2002 (19.10. 2015)
USA: Rusko buduje „ocelový oblouk“ mezi Arktidou a Středozemním mořem (7.10. 2015)

Zdroj: The Financial Times (Velká Británie)

---

Rusko: Plány na rozšíření letecké základny v Estonsku jsou provokací

Plány Estonska na rozšíření letecké základny Amari označilo ruské ministerstvo zahraničí za provokaci. Na základně jsou mimo jiné i letouny NATO zajišťující hlídkovou činnost nad Baltským mořem – hlídají, aby se ruská vojenská letadla této oblasti vyhýbala. Ve světle „neustálých spekulací o potřebě dalších vojenských sil NATO a USA,“ vnímá Moskva tyto přípravy jako otevřenou provokaci cílenou na destabilizaci situace.

Kam dál?
Estonsko bude velet Baltskému praporu na cvičení NATO (14.10. 2015)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Kanada ukončí letecké údery na IS v Sýrii a Iráku

Na své první tiskové konferenci ohlásil nový předseda kanadské vlády Justin Trudeau, že kanadské stíhačky budou staženy z mise Spojených států proti organizaci Islámský stát (IS). Trudeau neurčil konkrétní datum, svůj záměr nicméně diskutoval s prezidentem USA Barackem Obamou a zavázal se, že Kanada bude dále zapojena do boje proti IS jiným způsobem. Kromě leteckých sil nasadila Kanada do bojů s IS asi 70 vojáků speciálních sil, kteří cvičí Kurdy v severním Iráku.

Kam dál?
Kanada se zúčastní cvičení Severoatlantické aliance (9.10. 2015)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Rusko a USA se shodly na bezpečnostních pravidlech vzdušných operací v Sýrii

Aby se vyhnuly riziku možného střetu letounů, dohodly se Spojené státy a Rusko na bezpečnostních protokolech letového provozu v Sýrii. „Memorandum o porozumění“ ustavilo několik pravidel pro vzdušný prostor nad Sýrií. Pokud budou protokoly dodržovány, nemělo by dojít k riziku kontaktu s ruskými posádkami nad Sýrií, uvedl mluvčí Pentagonu.

Na žádost ruské strany zůstává text dohody tajný, mezi opatřeními však figurují ujednání o zvláštních komunikačních frekvencích pro letouny a dodržování „bezpečné vzdálenosti.“ Bude také vytvořen zvláštní „pozemní komunikační kanál“ coby záloha pro vojenskou komunikaci. K širší dohodě na postupu a strategii v Sýrii mezi stranami ovšem nedošlo.

Kam dál?
Čína se bude dál snažit vyřešit konflikt v Sýrii politicky (16.10. 2015)
EU požaduje konec ruského bombardování Sýrie, USA dodávají munici syrským rebelům (13.10. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Asad letěl do Moskvy poděkovat za letecké útoky na Sýrii

Syrský prezident Bašár Asad v Moskvě osobně poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za jeho vojenskou podporu – zdůraznil tak roli Ruska na Blízkém východě. Jedná se o první Asadovu cestu do zahraničí od začátku syrské krize v roce 2011. Vojenský postup snad bude následován i posunem v politickém řešení syrské záležitosti, doufá Putin. „Nebýt ruských akcí a rozhodnutí, pohltil by terorismus mnohem větší část regionu,“ uvedl Asad.

Ačkoliv ruští představitelé odmítají, že by měli zvláštní vztah k syrskému prezidentovi, jeho návštěva bude Západem vnímána jako další důkaz, že Kreml má zájem na účasti Asada v jakémkoliv politickém řešení. Návštěva také napovídá, že nejdůležitějším zahraničním spojencem pro Asada není dlouhodobě spřízněný Írán.

Kam dál?
Íránské jednotky podporují Asada v Sýrii (2.10. 2015)

Zdroj: Reuters (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek