natoaktual.cz

Povstalci zaútočili na základnu NATO v Afghánistánu

20. června 2012  15:54
 

Letecká základna NATO v Kandaháru (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

Povstalci zaútočili na základnu NATO v Afghánistánu

Skupina bojovníků Tálibanu s těžkými zbraněmi napadla za tmy základnu NATO na jihu Afghánistánu. Podle afghánských a koaličních představitelů útok, k němuž došlo před svítáním na předměstí Kandaháru, provedlo sedm útočníků, kteří byli po 15 minut trvající přestřelce zabiti. Počáteční informace neuváděly žádné ztráty na životech aliančních vojáků, několik osob pracujících v táboře však bylo zraněno a došlo k poškození vnitřního táborového zařízení.

Kam dál?
Taliban zaútočil na největší alianční základnu v Afghánistánu (24. 5. 2010)'
Jednotky ISAF zabily přes 30 afghánských povstalců (13. 5. 2010)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Cílem Kosova je členství v NATO a EU

Kosovský premiér Hashim Thaci při návštěvě Bulharska uvedl, že cílem jeho země je stát se členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. Na tiskové konferenci v Sofii prohlásil, že Bulharsko, které jako jeden z prvních států uznalo nezávislost Kosova, je "příkladem stability, tolerance, hospodářského rozvoje a uplatnění evropských norem v našem regionu".

Kosovo je jako nezávislý stát dnes uznáváno 91 zeměmi světa a Thaci očekává, že tento počet ještě vzroste .

Kam dál?
Navzdory problémům je Kosovo příkladem budování státu (1. 12. 2009)

Zdroj: FOCUS News Agency (Bulharsko)

---

Putin: Syrská krize by měla být řešena ústavní cestou

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že krize v Sýrii by měla být řešena pouze ústavními prostředky. "Nikdo nemá právo rozhodnout za jiný národ o tom, kdo by měl mít moc a kdo ne", řekl Putin novinářům po jednání na summitu G20 v mexickém Los Cabos. Uvedl rovněž, že "jakákoli změna moci, pokud k ní dojde – a to může být provedeno pouze ústavní cestou - musí vyústit v uklidnění situace a zastavení krveprolití".

Pro dosažení tohoto cíle je podle Putina nutné přinutit všechny strany zúčastněné v konfliktu, aby zastavily boje, zasedly k jednacímu stolu a dohodly se na tom, jak spolu budou žít ve společné zemi a jak budou zajištěny jejich zájmy a bezpečnost. Dodal, že je třeba tyto otázky vyřešit předem, a poukázal v této souvislosti na situaci v některých zemích na severu Afriky, kde sice došlo ke změnám režimu, ale násilnosti tam pokračují.

Rusko je připraveno přes rozdíly v postoji ke konfliktu v Sýrii spolupracovat se Západem na tom, aby znepřátelené strany nakonec dospěly k dohodě o mírovém soužití. Podle odhadů OSN bylo během nepokojů v Sýrii, které začaly přibližně před šestnácti měsíci, zabito více než 10 000 lidí, převážně civilistů a desítky tisíc obyvatel byly vysídleny.

Kam dál?
Rusko chce vyslat do Sýrie dvě válečné lodě (19. 6. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

USA a Nový Zéland rozšiřují spolupráci

Spojené státy a Nový Zéland podepsaly dohodu o posílení vojenské spolupráce v asijsko-tichomořském regionu. "Tato dohoda na vysoké úrovni schvaluje významnou bezpečnostní spolupráci, která existuje mezi Novým Zélandem a Spojenými státy v rámci naší nezávislé zahraniční politiky a snaží se na této spolupráci stavět i v příštích letech," řekl ministr obrany Nového Zélandu Jonathan Coleman.

Této dohodě, pojmenované jako Washingtonská deklarace, předcházel podobný dokument z roku 2010, připravující obnovení oboustranných vojenských vztahů, které byly přerušeny poté, co se Nový Zéland v 80. letech prohlásil za bezjadernou zemi. Letos se poprvé po dvaceti letech uskutečnily společné manévry amerických a novozélandských válečných lodí.

Spojené státy rozšiřují své vztahy ve vojenské oblasti také s Austrálií, což mnozí považují za pokus o vyvažování narůstajícího vlivu Číny v tichomořském regionu.

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Britové při opouštění Afghanistánu využijí civilní letadla

Britské letectvo před plánovaným stažením ozbrojených sil z Afghánistánu posiluje své přepravní kapacity zakoupením a přestavbou dvou dopravních letadel BAE 146. Ty již dříve Británie koupila od společnosti TNT a nyní je má firma BAE upravit na vojenské standardy, včetně zabudování obranných systémů, aby šly použít pro přepravu lidí i vojenského materiálu v zemi, kde se bojuje.

Británie a její alianční spojenci chystají odchod z Afghanistánu do konce roku 2014. Letectvo proto požaduje, aby mělo upravené letouny k dispozici už v březnu.

Kam dál?
NATO se schází kvůli Afghánistánu, spojenci připravují stažení bojových jednotek (18. 4. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

pba; natoaktual.cz
zpět na článek