natoaktual.cz

Polsko je v EU a NATO díky Solidaritě

1. září 2006  22:49
 

Polsko je v EU a NATO díky Solidaritě
Polské členství v Evropské unii a NATO má kořeny v demokratickém úspěchu Solidarity, řekl polský prezident Lech Kaczynski na oslavách k 26. výročí založení této nezávislé odborové organizace. „Dějiny znají jen málo příkladů, možná žádný kromě Solidarity, kdy se téměř celá společnost organizovala jako opozice totalitního režimu,“ uvedl Kaczynski. „Právě jí Solidarita v letech 1980-81 byla.“ Stávka, kterou vedl legendární vůdce Lech Walesa, začala v srpnu 1980 v Gdaňsku, podnítila vlnu stávek po celé zemi, a dala tak vzniknout Solidaritě, která byla jedinou nezávislou odborovou organizací v celém sovětském bloku. Hnutí bylo komunistickým režimem brutálně potlačeno v prosinci 1981, avšak přežilo v podzemí a roku 1989 pak mírovou cestou porazilo komunismus v Polsku.

Avšak 26 let poté zde místo jednoty panuje mezi starými spojenci zatrpklost. Ex-prezident Walesa je ve sporu s prezidentem Kaczynskym ohledně současného politického vývoje a ceremonie se ani nezúčastnil. Walesa podle svých slov od prezidentské kanceláře neobdržel žádnou pozvánku. Přestože byl Kaczynski před čtvrtstoletím jeho blízký poradce, Walesa ho nyní spolu s jeho dvojčetem, premiérem Jaroslawem Kaczynskim, obviňuje z destruktivní politiky, která poškozuje obraz Polska v zahraničí.

Zdroj: DPA/The Raw Story (USA)

---

Nizozemský pilot zahynul při havárii v Afghánistánu
Nizozemský pilot zemřel při havárii svého bojového letounu F-16 v jižním Afghánistánu, oznámilo nizozemské ministerstvo obrany. „Letadlo letělo ve velké výšce, když se událost odehrála, což znamená, že můžeme vyloučit, že by byl letoun sestřelen. Domníváme se tedy, že šlo o nehodu,“ uvádí prohlášení ministerstva. Letadlo havarovalo v provincii Ghanzi, kde zajišťovalo podporu pro mírové jednotky NATO na jejich cestě na jih Afghánistánu, kde od minulého měsíce přebírají správu od Američany vedených jednotek.

Letadlo bylo nalezeno americkým záchranným týmem a nizozemské vzdušné síly zahájily vyšetřování nehody, sdělilo ministerstvo. Devětadvacetiletý pilot je spolu s dalšími dvěma krajany, kteří zemřeli při červencové havárii vrtulníku, třetím Nizozemcem, který v Afghánistánu zahynul. Afghánistán prochází nejkrvavějším obdobím od roku 2001, kdy Američané sesadili vládnoucí hnutí Taliban. Od ledna tohoto roku bylo zabito okolo 2 000 lidí. Většina z nich byli ozbrojenci, avšak více než 90 obětí pochází z řad zahraničních vojáků.

Zdroj: Washington Post (USA)

---

V NATO se diskutovalo o bezpečnosti afghánských hranic
Tripartitní komise pořádala své 18. zasedání, které bylo zaměřeno na zlepšení koordinace hlídek na obou stranách afghánsko-pákistánské hranice. Komise je složena z vysokých vojenských a diplomatických představitelů Afghánistánu, Pákistánu, koaličních jednotek a Mezinárodních pomocných bezpečnostních sil NATO (ISAF).

Ústředním tématem setkání byla ochrana hranic. Zabýval se jí podvýbor pro bezpečnost hranic, který se soustředil na problém zlepšení koordinace bezpečnostních operací podél hranice a schválil návrh, který klade za cíl provádění koordinovaných hlídek afghánské národní armády, pákistánské armády, koaličních jednotek a sil ISAF na příslušných stranách hranice současně. Pracovní skupina pro sdílení informací z oblasti vojenského zpravodajství informovala o snahách zformovat Spojené informační operační středisko s afghánskými a pákistánskými styčnými důstojníky a koaličními jednotkami v Afghánistánu. Skupina též diskutovala použití bezpečnostních mobilních telefonů pro koordinaci zpravodajských služeb afghánské a pákistánské armády, koaličních jednotek a jednotek ISAF NATO. Představitelé jednotek ISAF NATO též na setkání informovali o plánu expandovat se svými jednotkami později tento rok na východ Afghánistánu. Další setkání Tripartitní komise proběhne v říjnu v Afghánistánu.

Zdroj: NATO

---

Jednotky NATO v Afghánistánu se připravují ofenzivu
Jednotky NATO chystají na důležitou bitvu, ve které chtějí znovuobsadit talibanskou državu v jižním Afghánistánu. Velitelé NATO varují afghánské civilisty, aby z distriktu Panjwaii poblíž Kandaháru odešli. Kanadští vojáci tam při opakovaném pokusu znovudobýt vesnici a pár farem zaznamenali ztráty na životech. Plukovník Steve Williams, zástupce velitele NATO v jižním Afghánistánu, přislíbil, že tento útok bude mít dlouhotrvající následky. „V minulosti bylo problémem to, že jednotky vnikly na místo, zneškodnily Taliban a pak odešly. Uvědomili jsme si, že k zadržení Talibanu musíme naše jednotky na místě ponechat. To je náš plán,“ řekl Williams, který vede 2 500 amerických vojáků, kteří mají stanoviště spolu s jednotkami NATO v Kandaháru. Přesný čas operace zůstává tajný.

Haji Agha Lalai, vůdce starších z distriktu Panjwaii, řekl, že NATO čeká těžký boj, který neskončí, dokud vojáci místo neobsadí. Uvedl, že aliance by se měla pokusit o určitou formu smíření s místními ozbrojenci. Ozbrojenci pronikli do každého aspektu místního života, pokračoval Lalai, který je též členem provinční rady a regionálním ředitelem afghánského programu usmíření. „Vlastní obchody, domy a nevzdají se,“ předpověděl. Podle plukovníka Williamse však žádný prostor pro smíření neexistuje. „Můžu vám rovnou teď říci, že jediný rozhovor, který s Talibanem vedeme, je, že pokud chtějí zemřít, ať zůstanou…pokud nechtějí zemřít, ať se vzdají,“ řekl Williams. Williams přislíbil, že bezprostředně za bojujícími vojáky bude následovat vlna rekonstrukcí, zejména infrastruktury a obchodu a též humanitární pomoc, která by měla pomoci lidem, kteří před boji z místa utekli.

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Rada bezpečnosti schválila převzetí dárfúrské mise
Rada bezpečnosti odsouhlasila, aby OSN převzala mírovou misi v súdánském regionu Dárfúr. Pro rezoluci, která počítá s vysláním jednotek OSN o síle 17 300 vojáků „na základě souhlasu súdánské vlády“, hlasovalo 12 z 15-ti členů Rady. Čína, Rusko a Katar se zdržely hlasování.

Text rezoluce vyzývá OSN, aby převzala dárfúrskou misi od nedostatečně vybavené a financované mise Africké unie, která nebyla schopna konflikt, v němž za poslední tři roky zemřelo 300 000 lidí a dalších 2,5 milionu bylo vyhnáno z domova, zastavit. Rezoluce rozšiřuje mandát mise OSN v Súdánu, která v současnosti v zemi operuje. Kromě navýšení počtu vojáků mise na 17 300 vyzývá též k navýšení počtu členů civilní policie až na 3 300. Jednotky by byly rozmístěny v nárazníkových zónách a utečeneckých táborech, dohlížely by na realizaci dárfúrské mírové dohody a pomáhaly by súdánským úřadům obnovit zničené instituce.

Čtěte také:
NATO podporuje misi Africké unie v Dárfúru

Zdroj: AFP (Francie)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek