natoaktual.cz

Počet sebevražedných atentátníků IS z Německa narůstá

18. září 2014  23:27
 

Budova německého parlamentu. Ilustrační foto. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

Počet sebevražedných atentátníků IS z Německa narůstá

Až devět Němců letos provedlo sebevražedný útok pro Islámský stát (IS). K číslu dospěl výzkumný tým zahrnující zástupce listu Süddeutsche Zeitung a rozhlasových stanic NDR a WDR. Výzkumníci potvrdili pět samostatných útoků provedených Němci, další 4 prošetřuje. Kvůli obavám z dalšího růstu tohoto čísla nyní Berlín zvažuje svou reakci.

Téměř všechny tyto útoky byly provedeny v Iráku, převážně v Bagdádu a kurdské oblasti na severu. Německá vláda již postavila podporu IS mimo zákon, čímž získala prostředky proti navrátilcům spojovaným s touto skupinou. Podle informací západních zpravodajských služeb se počet sebevražedných atentátníků z Evropy od března zečtyřnásobil.

Kam dál?
Ozbrojenci přecházejí od al-Káidy k Islámskému státu, tvrdí zpráva (12.8. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Jaderná dohoda Íránu s šesti mocnostmi je v nedohlednu

Průlom v jednáních o jaderné dohodě, která měla ukončit sankce proti Íránu, je nepravděpodobný. Rozhovory byly obnoveny ve chvíli, kdy Washington a Teherán vyloučily spolupráci v boji proti ozbrojencům Islámského státu v Sýrii a Iráku. Jako prostředník mezi velmocemi a Íránem vystupuje Evropská unie.

K určitému posunu by mohlo dojít po obědě íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarifa s vysokou představitelkou EU pro zahraniční politiku baronkou Catherine Ashton. Jednání mají trvat do 26. září, ale může dojít k jejich dalšímu prodloužení. Spojené státy probírají s Íránem souběžně více témat.

Kam dál?
Írán se mírových rozhovorů o Sýrii nezúčastní (21.1. 2014)
Hamás chce, aby proti Izraeli zakročily také Hizballáh s Íránem (1.8. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

S koalicí proti IS se rozrůstá i počet zatčených

Celosvětové úsilí o zákrok proti Islámskému státu (IS) a jeho příznivcům podle všeho roste. Zatýkání potenciálních rekrutů IS ve Francii a Kosovu dále zvýrazňuje rostoucí obavy z rozsahu vlivu IS. Ve Francii bylo zadrženo šest podezřelých z rekrutování bojovníků pro IS v Sýrii a Iráku. Počet lidí cestujících do těchto lokalit stále roste.

Francie se obává, že její občané by po návratu ze zahraničních bojů mohli plánovat teroristické útoky proti vlastnímu státu. V Kosovu bylo pro podezření z rekrutování bojovníků zadrženo 14 lidí a přední muslimští duchovní. V uplynulých týdnech Spojené státy tlačily na utvoření koalice proti IS, která se údajně skládá z více než 40 států.

Kam dál?
Příběhy západních džihádistů ukazují rizika pro Západ (3.9. 2014)

Zdroj: Middle East Eye (Velká Británie)

---

Japonsko rozhoduje o dalších sankcích proti Rusku

Společně se změnou pozic Spojených států a Evropské unie rozhoduje o dalších sankcích proti Rusku i vláda Japonska. Sankce budou uvaleny na základě vývoje situace na Ukrajině. Poprvé by se mohly týkat i finanční a energetické sféry.

V každém případě budou podle japonských vládních zdrojů tyto sankce umírněné. Měl by se však rozrůst seznam ruských osob nežádoucích v Japonsku a jejich účty v japonských bankách budou zmrazeny. Dosud tento seznam čítal 23 osob, jejich jména však nebyla zveřejněna. Japonsko dále odmítlo rozhovory o zmírnění vízové povinnosti a debaty o další spolupráci s Ruskem.

Kam dál?
EU přitvrdila sankce vůči Rusku, Ukrajina a USA zahájily společné námořní cvičení (9.9. 2014)

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Sněmovna schválila Obamovův plán pro Sýrii

Americká Sněmovna reprezentantů schválila prezidentu Baracku Obamovi plán na výcvik a vyzbrojení umírněné syrské opozice proti Islámskému státu (IS). Během hlasování měl plán širokou podporu a nyní se čeká na jeho přijetí Senátem. Plán byl schválen poté, co prezident znovu potvrdil svou politiku nevysílání bojových jednotek do pozemních operací v Iráku.

Od poloviny srpna provedly Spojené státy proti IS v Iráku 174 útoků ze vzduchu. Někteří zákonodárci mají ale stále pocit, že plán nemá potřebnou sílu. Radí prezidentovi, aby zvážil vyslání pozemních jednotek do Sýrie.

Kam dál?
Generál Dempsey nechává možnost pozemních operací proti IS v Iráku otevřenou (17.9. 2014)
Americký generál Allen povede koalici proti Islámskému státu (15.9. 2014)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek