natoaktual.cz

Piloty NATO čeká společný výcvik

10. června 2021  17:55
Ministři obrany jedenácti členských zemí Severoatlantické aliance – Bulharska, Česka, Černé Hory, Chorvatska, Maďarska, Portugalska, Rumunska, Řecka, Severní Makedonie, Španělska a Turecka – podepsali dohodu o spolupráci při výcviku vojenských pilotů.  

Společný let vlajkových letounů tygřích letek z Belgie (F-16), Švýcarska (F/A-18), Francie (Rafale) a Itále (Eurofighter Typhoon) | foto: LtCol Uli Metternich, NTA

Nový Evropský letecký výcvikový program NATO má naučit piloty různých typů letadel – od stíhacích a nákladních letounů, přes vrtulníky, až po dálkově řízené stroje – jak lépe spolupracovat se svými zahraničními kolegy a jak se co nejlépe adaptovat na nové prostředí a výzvy. Program začal vznikat v roce 2020 podle vzoru obdobného programu v Kanadě. Jeho součástí by mělo být také vybudování nových výcvikových zařízení na současných leteckých základnách.

„Jednotky NATO jsou nasazovány a působí společně, takže dává smysl, že budou také společně cvičit,“ uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Mircea Geoana s tím, že tento program pomůže Alianci udržet si technologickou a vojenskou převahu.

Zdroj: UPI (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek