natoaktual.cz

Pilot vypadl z vrtulníku během letecké show v Belgii

5. září 2017  16:49
 

Ilustrační foto. Vrtulník Agusta A-109 belgického letectva. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Pilot vypadl z vrtulníku během letecké show v Belgii

Během letecké show ve východní Belgii vypadl z vrtulníku Agusta A-109 pilot. Při pádu zemřel. Policie objevila jeho tělo blízko údolí Amay. Z vrtulníku nejdříve vyskočili tři výsadkáři, kteří byli součástí show, pilot však pravděpodobně vyskočil sám, neměl však padák.

Vyšetřovatelé nevyloučili ani sebevraždu jako možný motiv. S vrtulníkem bezpečně přistál druhý pilot.

Kam dál?
Vrtulník armády USA se zřítil poblíž Havaje, pohřešuje se 5 vojáků (17.8. 2017)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Rusko zahájilo vojenské cvičení v regionu, o který se pře s Japonskem

Ruská armáda zahájila vojenské cvičení na východě země, nedaleko čtyř ostrovů, na které si dělá nárok jak Rusko, tak Japonsko. Asi 3500 ruských vojáků bylo nasazeno na ostrovech Sachalin a Kurily, kde cvičili odražení nepřátelského vylodění, použití dělostřelectva, protitankových zbraní a vrtulníků, to vše spojené s ostrou střelbou.

Cvičení proběhlo převážně na ostrově Sachalin, který je od Japonska oddělen pouze La Pérousovým průlivem, dělostřelectvo bylo umístěno na Kurilských ostrovech, z nichž čtyři jsou stále předmětem sporů.

Kam dál?
Čínské letectvo cvičilo nedaleko Japonska (18.7. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Jižní Korea ukazuje vojenskou sílu během korejské krize

Jihokorejské vojenské lodě se účastnily cvičení s ostrou střelbou jen pár dní po dalším jaderném testu KLDR. Ta údajně vyzkoušela zatím nejsilnější, vodíkovou, bombu severokorejské výroby. Následkem toho se Spojené státy a Jižní Korea dohodly na uvolnění omezení některým jihokorejským raketám, které rozšíří preemptivní možnosti Soulu.

Korejský poloostrov je technicky ve válce od roku 1953, kdy bylo dohodnuto příměří, nikoliv však mír. Situace se v posledních měsících vyhrotila především kvůli opakovaným jaderným testům severokorejského režimu.

Kam dál?
Jižní Korea reaguje na test Severní Koreje vojenským cvičením (4.9. 2017)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Vojenské možnosti USA proti KLDR „nejsou pěkné“

Navzdory dalším hrozbám administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa nemají Spojené státy opravdové vojenské řešení. Po dalším severokorejském jaderném testu americký ministr obrany James Mattis prohlásil, že existuje mnoho vojenských možností a varoval Pchjongjang, že pokud zaměří americké území nebo spojence, odpoví USA tvrdě. Jakákoliv americká akce však ohrozí miliony jihokorejských civilistů v hlavním městě Soulu, a je proto nepravděpodobná. „Máme mnoho vojenských možností, ale nejsou pěkné,“ prohlásil bývalý generál Mark Hertling.

Kam dál?
Hutchinson: USA a spojenci musí posílit své aktivity proti terorismu a Severní Koreji (1.9. 2017)

Zdroj: CNN (USA)

---

Západ nedokáže čelit ruským kyberútokům a dezinformacím, říká Lotyšsko

„Západ nedokáže správně čelit ruským hackerům a dezinformacím,“ prohlásil lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkēvičs. Na své návštěvě Londýna poukázal na nový výzkum sponzorovaný Severoatlantickou aliancí, který ukazuje, že automaty (tzv. bot) odeslaly v Lotyšsku pětkrát více ruskojazyčných tweetů týkajících se NATO než skuteční lidé. V Estonsku je to devětkrát více. Tuto taktiku ministr označil za systematickou.

Rinkēvičs také urgoval americký kongres, aby urychlil své vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb. „Je důležité, aby američtí spojenci pochopili mechaniku kyberútoků a následnému využívání získaných informací. Jestliže máte hackování a dezinformace s účelem, je těžké zareagovat. Můžeme zjistit, co se stalo, ale je těžké to dokázat,“ dodal.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

oko; natoaktual.cz
zpět na článek