natoaktual.cz

Pákistán nechce vojáky NATO na svém území

18. ledna 2008  13:05
 

Pákistán nechce vojáky NATO na svém území
Pákistánská vláda se ostře ohradila proti slovům Stéphana Diona, liberálního demokrata a vůdce kanadské opozice. Dion po návštěvě Afghánistánu prohlásil, že NATO nikdy nepřinese do země mír, pokud budou moci talibanští bojovníci utíkat přes hranice do sousedního Pákistánu. „Jestli to nejsou schopni udělat sami, mohlo by NATO Pákistáncům poradit, jak by mohli přispět k míru v Afghánistánu“, řekl Dion.

To striktně odmítla pákistánská vláda ve svém prohlášení. Podle Pákistánu to dokazuje jen neznalost situace. „Jasně jsme dali najevo, že Pákistán nedovolí žádným cizím jednotkám, aby operovaly na našem území,“ stojí v prohlášení.

Liberální demokraté se snažili napětí zmírnit vysvětlením, že Dion neměl na mysli vojenské řešení, ale diplomatické. Pákistánskou vládu to však příliš neuklidnilo.

Čtěte také:
Spolupráce NATO s Pákistánem pokračuje

Zdroj: Toronto Star (Kanada)

---

Německý generál kritizuje nasazení Bundeswehru v Afghánistánu
Nasazení německých vojáků v Afghánistánu ostře kritizoval bývalý šéf vojenského výboru NATO, německý generál Klaus Naumann, podle něhož by německé jednotky měly sloužit i na neklidném jihu země.

"Povinnost nekončí v určitých regionech," řekl Naumann s tím, že by vláda měla rozšířit mandát současných 3 200 vojáků ze současného působení na relativně klidném severu země i na jih. "Německo se musí rozhodnout, jestli chce být spolehlivým spojencem. Nemůžeme se schovávat za svou minulost," uvedl Naumann.

Čtěte také:
Německo stažení vojáků z Afghánistánu nechystá

Zdroj: Spiegel (Německo)

---

Scheffer nesouhlasí s kritikou jednotek ISAF
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer se zastal aliančních jednotek v Afghánistánu poté, co je kritizoval americký ministr obrany Robert Gates. „Chovám velký respekt ke všemu, co dělají spojenci na západě, severu, východě a jihu,“ řekl Scheffer. Vzápětí ale vyzdvihl činnost těch mezinárodních jednotek, které působí na jihu Afghánistánu.

Spojenečtí velitelé v Afghánistánu stále volají po posilách. USA posílají do země 3 200 vojáků, zatímco většina evropských spojenců není schopná vypravit další jednotky. Mezinárodním silám se stále nedaří porazit povstalce, kteří jsou nejaktivnější na jihu země.  

Čtěte také: 
Gates svou kritiku NATO v Afghánistánu zmírnil, ale trvá na ni
Sporné Gatesovy výroky o ISAF vysvětleny

Zdroj: The Australian (Austrálie)
 
---

Expert: Gatesova kritika NATO v Afghánistánu byla oprávněná
Ředitel vlivného bruselského think tanku Security and Defense Agenda Giles Merritt podpořil amerického ministra obrany Roberta Gatese v jeho kritice aliančních partnerů za chabou práci v Afghánistánu. Gates musel svá slova, která vyvolala malé diplomatické pozdvižení, vysvětlovat u spojenců.

„Pan Gates měl absolutní pravdu. Je jasné, že Evropané jako celek nejsou schopni dodržet své závazky. Je to jen důkaz zmatků v evropské obraně,“ řekl Giles Merritt. Z evropských zemí pak mírně pochválil pouze Velkou Británii a částečně Francii.

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

Putin možná přijede na summit NATO do Bukurešti
Podle zatím nepotvrzených informací se údajně ruský prezident Vladimir Putin v dubnu chystá do Bukurešti na summit NATO. Byla by to první návštěva Putina v Rumunsku.

Setkání ruského prezidenta Putina a rumunského presidenta Traiana Basescu by mohlo vylepšit vzájemné vztahy obou zemí.

Čtěte také:
SPECIÁL: Summit NATO - Bukurešť 2008

Zdroj: Hot News (Rumunsko)

 

jak natoaktual.cz
zpět na článek