Pákistán: NATO přes naše území může přepravovat potraviny
Pákistán oznámil, že dočasně povolil Severoatlantické alianci přepravovat přes svoje území rychle se kazící potraviny pro alianční jednotky v Afghánistánu. Tento krok je znakem zmírňujícího se napětí mezi Islámábádem a západními spojenci. Jejich vzájemné vztahy se zhoršily loni v listopadu po americkém náletu, který zabil 24 pákistánských vojáků.
Uzavření pákistánsko-afghánské hranice ze strany Pákistánu velmi zkomplikovalo zásobování sil ISAF v Afghánistánu. NATO utratilo mnoho peněz, aby zásoby svým jednotkám dopravilo pomocí alternativních zásobovacích tras.
Kam dál?
Pákistánské náboženské strany jsou proti otevření zásobovacích tras NATO
Vztahy USA a Pákistánu se lepší, Islámábád otevře zásobovací trasy NATO
Zdroj: The New York Times (USA)
---
NATO vyjádřilo lítost nad oběťmi aliančního náletu
Severoatlantická aliance vyjádřila "hlubokou lítost" nad smrtí osmi afghánských dětí, které zahynuly při koaličním náletu na vesnici v provincii Kapisa. NATO v současnosti tuto tragickou událost vyšetřuje. "Přesné okolnosti tohoto incidentu se stále vyšetřují, Aliance však chce podobným událostem v budoucnu zabránit," stojí v prohlášení NATO.
Afghánský prezident Hamid Karzáí alianční nálet z minulého týdne ostře odsoudil. Úmrtí civilistů při akcích koaličních jednotek v Afghánistánu vždy vzbudí vlnu hněvu, proto Aliance opakovaně ujišťuje, že podniká veškeré kroky k jejich minimalizaci.
Kam dál?
Karzáí: Při aliančním náletu zemřelo minimálně sedm dětí
Dezinformace stojí za francouzským útkem na afghánské civilisty
Zdroj: CNN (USA)
---
Poučení z Libye: Západ potřebuje přesnější bomby
Kanadský generál Charles Bouchard, který velel alianční operaci v Libyi, prohlásil, že s tím, jak se současné války stávají stále komplexnějšími, objevuje se nutnost vyvinout přesnější bomby, díky nimž by se zabránilo civilním obětem a obětem v rámci vlastních řad.
"Musíme být schopni operovat na území, kde se náš cíl bude vyskytovat mezi dvěma budovami, například mezi školou a nemocnicí," vysvětlil generál Bouchard. Jeho slova odrážejí nynější realitu asymetrických konfliktů, které se odehrávají například i v populačních centrech. Loni při alianční operaci v Libyi zemřelo méně než sto civilistů, což je mnohem méně než v minulých konfliktech.
Bouchard se také domnívá, že Západ by měl snížit svá očekávání ohledně demokracie v Libyi, z níž stále proudí zprávy o mučení a zneužívání vězňů. Generál je však přesvědčen, že nová libyjská vláda těmto krutostem brzy učiní přítrž.
Kam dál?
NATO se do Libye nevrátí, tvrdí Rasmussen
Zdroj: The Montreal Gazette (Kanada), CBC (Kanada)
---
Merkel: Makedonie a Řecko musí nalézt kompromis ohledně jména Makedonie
Německá kancléřka Angela Merkel nabídla Makedonii podporu v její snaze stát se členem NATO a Evropské unie. Zároveň vyzvala Řecko a Makedonii k dosažení kompromisu v jejich dlouholetém sporu o název Makedonie.
Makedonský premiér Nikola Gruevski oznámil, že jeho země požádá o vstup do NATO na nadcházejícím květnovém summitu NATO v Chicagu. Podobnou makedonskou žádost o vstup do Aliance v dubnu 2008 vetovalo právě Řecko.
Angela Merkel přirovnala vyjednávání o názvu státu Makedonie k vyjednáváním v Evropské unii. "V EU jsme zvyklí dělat kompromisy, jinak by Evropská unie nepřežila," zdůraznila kancléřka.
Kam dále:
Makedonie očekává v Chicagu pozvánku do NATO
Zdroj: M & C News / DPA (USA)
---
Zástupci NATO a ICI jednali o spolupráci
Stálí představitelé členských zemí NATO působící v této organizaci se v bruselské centrále Aliance setkali se zástupci Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru a Spojených arabských emirátů, aby společně prodiskutovali možnosti prohloubení vzájemné spolupráce. Čtyři výše zmíněné země jsou členy aliančního projektu Istanbulská iniciativa pro spolupráci (ICI).
Na schůzce byly také projednávány významné události loňského roku jako například příspěvek těchto zemí alianční operaci v Libyi a jejich zapojení do mise ISAF v Afghánistánu.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ujistil, že bezpečnost členů NATO a bezpečnost středomořského a blízkovýchodního regionu jsou neoddělitelně spojeny. Zástupci NATO a ICI jednali také o námořní a energetické bezpečnosti a kyberbezpečnosti.
Zdroj: NATO