natoaktual.cz

Stoltenberg: Odchod z Afghánistánu s sebou nese rizika

9. června 2021  21:59
Neexistuje žádná záruka, že jakmile poslední americké a koaliční jednotky opustí zemi, afghánská vláda a bezpečnostní síly uspějí, či dokonce přežijí, popisuje ve svém otevřeném hodnocení generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.  

Čeští vojáci v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Musíme čelit realitě, ve které je samozřejmě spousta nejistoty. Rozhodnutí odejít s sebou nese rizika,“ uvedl Stoltenberg. Podle amerického centrálního velitelství (CENTCOM), které dohlíží na americké jednotky na Blízkém východě a v jižní Asii, se stahování USA blíží do své poloviny, přičemž poslední americké síly, civilní kontraktoři a veškeré vybavení má být pryč z Afghánistánu nejpozději na začátku září.

„Musíme mít na paměti, že na jedná straně se jedná o postupný vývoj. Před několika lety jsme měli ve velké bojové operaci více než 100 tisíc vojáků. Za ty roky jsme byli schopni vybudovat a vycvičit afghánské bezpečnostní síly, takže jsou nyní zodpovědné za bezpečnost své vlastní země,“ obhajoval rozhodnutí generální tajemník. Aliance bude i nadále poskytovat finanční podporu a civilní odborné poradenství.

Zdroj: Voice of America (USA)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek