natoaktual.cz

Odcházející SACEUR kritizuje Evropany v Afghánistánu

1. července 2009  15:13
 

Odcházející SACEUR kritizuje Evropany v Afghánistánu
Americký generál John Craddock, odcházející vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě, se se svým úřadem rozloučil v interview, v němž kritizuje evropské angažmá v Afghánistánu.

V rozhovoru zveřejněném ve středečním vydání německého deníku Stuttgarter Zeitung obvinil Craddock evropské státníky z toho, že nepříznivé veřejné mínění zneužívají „jako výmluvu“ pro zdrženlivý postup v problémových oblastech, jakou je například Afghánistán.

Ve své kritice se generál zaměřil zejména na Německo. Podle něj podléhal kontingent Bundeswehru v Afghánistánu „bohužel až příliš mnoha omezením“. Debata o tom, jestli je více než sedm let trvající nasazení v jižní Asii válkou, byla podle Craddocka v Německu vedena povrchně.

Čtěte také:
Americký admirál novým vrchním velitelem NATO
NATO bude na summitu řešit posily pro Afghánistán

Zdroj: Nasdaq (USA)

---

Japonsko vyšle proti pirátům dva torpédoborce
Japonsko oznámilo, že do boje s piráty při somálském pobřeží vyšle tento měsíc dva torpédoborce. Plavidla na protipirátské misi budou mít rozšířené pravomoci pro případ konfliktu, včetně možnosti většího užití síly.

Nově vyslaná plavidla nahradí stávající dva torpédoborce, jež v oblasti Adenského zálivu působily od března. Ty ale vzhledem k pacifistickému pojetí japonské ústavy neměly mandát k použití síly, s výjimkou ochrany japonských zájmů nebo případu sebeobrany.

V červnu však parlament schválil zákon proti pirátství, který japonskému námořnictvu dovoluje ochránit jakoukoliv obchodní loď ohroženou piráty. Napadená loď nemusí plout pod japonskou vlajkou, ani převážet občany Japonska nebo japonské zboží.

Zdroj: Independent Online (Jihoafrická republika)

---

Protipirátskou misi NATO převzala nová flotila
Severoatlantická aliance nahradila skupinu plavidel vyslaných na tříměsíční protipirátskou misi u pobřeží Somálska novou flotilou. Ta nyní podle mluvčího Aliance disponuje mandátem „na dobu neurčitou“.

Problémem boje s piráty na jedné z nejrušnějších námořních cest se na svém zasedání v Bruselu minulý měsíc zabývali alianční ministři obrany. Rozhodli se do regionu na delší čas vyslat námořní eskadru známou jakou Stálá námořní skupina 2.

Nová flotila, složená z pěti plavidel, bude pokračovat v operacích v Adenském zálivu a v Indickém oceánu, kde jsou též přítomny válečná lodě Evropské unie, členských států NATO a jiných zemí.

Čtěte také:
Portugalská loď překazila pirátský útok
NATO pokračuje v boji proti pirátům

Zdroj: AP (USA)

---

Přelom v Iráku: Američané se stahují z měst
Vojáci americké armády se 30. června po šesti letech stáhli z iráckých měst. Jde tak o jeden z milníků na cestě k obnově suverenity země. Desítky tisíc obyvatel hlavního města Bagdádu oslavovaly událost do pozdních nočních hodin.

Irácká vláda den odchodu vyhlásila státním svátkem, vojáci i policie však ve velkém počtu hlídali ulice, aby povstalcům zabránily v narušení oslav, během nichž Iráčané poprvé od roku 2003 převzali výhradní odpovědnost za bezpečnost svých měst i obcí.

V městských oblastech Iráku zůstává jen malý počet amerických jednotek, jejichž role bude spočívat ve výcviku a poradenství. Zbylých 131 000 amerických vojáků by mělo být staženo do konce roku 2011.

Čtěte také:
Irák žádá NATO o výstroj a výcvik pro své vojáky
Irák žádá NATO o více podpory

Zdroj: Defense News (USA)

---

Spolupráce mezi Aliancí a Ruskem zatím jen na papíře
Rusko a Severoatlantická aliance se rozhodly obnovit vojenskou spolupráci. Na schůzce na řeckém Korfu 27. června byla oficiálně obnovena činnost Rady NATO-Rusko. Dohoda z Korfu umožňuje obnovit diskusi o vojenské spolupráci, přepravě nevojenského materiálu do Afghánistánu, o protipirátských misích a protiteroristických operacích. Ruští analytici však zatím zůstávají skeptičtí. Nové iniciativě prý chybí konkrétní kroky.

Podle některých odborníků by NATO nemělo být jedinou organizací, o kterou se Rusko zajímá. Vycházejí z nové koncepce evropské bezpečnostní architektury navržené ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, podle níž by staré bezpečnostní struktury, jako OBSE a NATO, byly doplněny novými. Tento nový systém by pak měl zabránit vzniku „dělicích linií“ v Evropě, kdy část kontinentu jednostranně rozhoduje o bezpečnostních otázkách.

Jiní zůstávají v otázce spolupráce mezi oběma aktéry ještě skeptičtější. Schůzka na Korfu prý byla „prázdnou“ událostí plnou konverzací a rozhovorů a ničím víc. NATO si dále plní své vlastní cíle. Klíčem k obnovení spolupráce je prý pokrok ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem

Čtěte také:
Rusko chce posílit svou roli tranzitní země
Rusko představí svou novou vizi bezpečnostní spolupráce

Zdroj: Russia Today (Rusko)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek