natoaktual.cz

Od příštího roku bude v Afghánistánu 12 tisíc vojáků NATO

5. června 2014  16:43
 

Výcvik afghánských jednotek vojáky ISAF. | foto: NATO Photos

Od příštího roku bude v Afghánistánu 12 tisíc vojáků NATO

Celkový počet vojáků Severoatlantické aliance v Afghánistánu se od příštího roku bude pohybovat kolem dvanácti tisíc, necelých deset tisíc z nich budou Američané. Vojáci se i nadále budou soustředit na výcvik afghánské armády a boj proti terorismu. Americký prezident Barack Obama před nedávnem uvedl, že z celkového počtu 9 800 amerických vojáků by se osm tisíc věnovalo výcviku a zbytek by se soustředil na protiteroristické operace.

Spojené státy by uvítaly, kdyby se do protiteroristických operací zapojily i země s dobře vycvičenými speciálními silami, jako je například Velká Británie nebo Austrálie. „Existuje několik zemí, které mají špičkové jednotky zvláštních sil. Rádi bychom je viděli po našem boku,“ uvedl představitel USA pod podmínkou anonymity.

Kam dál?
Stahování USA z Afghánistánu ovlivní výcvikovou misi NATO v zemi (3.6. 2014)

Zdroj:
Reuters (Velká Británie)
---

Británie nabídla poslat do Polska tanky a vojáky

Velká Británie nabídla Severoatlantické alianci, že pošle do Polska ozbrojenou bojovou skupinu čítající až pětadvacet tanků a více než tisíc vojáků, aby měl ruský prezident Vladimir Putin mocnou sílu Aliance patřičně na očích. Tato skupina by se zúčastnila masivního vojenského cvičení NATO, které se bude konat v druhé polovině letošního roku.

Nabídka přichází v době, kdy se britský premiér David Cameron připravuje na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii. Diplomatická přestřelka ohledně Ukrajiny mezitím nabrala další obrátky. Americký prezident Barack Obama obvinil Moskvu z používání „temných taktik“.

Kam dál?
Moskva dál destabilizuje východ Ukrajiny, tvrdí velitel NATO (4.6. 2014)

Zdroj:
The Telegraph (Velká Británie)
---

Kanada zakročí proti ruskému expanzionismu

Kanada pošle další jednotky do východní Evropy jako součást společné odpovědi Severoatlantické aliance na ruskou agresi vůči Ukrajině. Kanadská vláda hodlá dlouhodobě bránit region proti ruské „hrozbě a expansionismu“, uvedl kanadský premiér Stephen Harper.

Vyslání jednotek přichází v době, kdy představitelé Polska a NATO žádají trvalou přítomnost aliančních vojsk ve východní Evropě. „To, co se v Rusku pod prezidentem Putinem děje, bude mít vážné dlouhodobé důsledky,“ varuje Harper.

Kam dál?
Obama slíbil posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě (3.6. 2014)

Zdroj:
The Globe and Mail (Kanada)
---

NATO prodlouží misi v Somálsku do roku 2016

Severoatlantická aliance se rozhodla prodloužit svoji protipirátskou misi v Indickém oceánu o dva roky, do konce roku 2016. Aliance tak demonstruje, že navzdory rapidně klesajícímu počtu pirátských útoků zůstává pirátství vážnou hrozbou.

NATO hlídkuje ve vodách Afrického rohu od roku 2009 jako součást širšího mezinárodního úsilí v boji proti somálským pirátům. Díky operaci „Ocean Shield“, misi Evropské unie a dalším protipirátským misím počet útoků dramaticky poklesl.

Kam dál?
Dánští lovci pirátů jsou znovu v akci, dopadli devítku Somálců (12.11. 2013)

Zdroj:
Yahoo News (USA)
---

Slovensko odmítá přítomnost vojáků NATO na svém území

Slovensko vyloučilo stejně jako Česká republika možnost, že by na svém území hostilo vojáky Severoatlantické aliance. Premiér Robert Fico se nechal slyšet, že „si nedokáže představit cizí vojáky na svém území“. Jeho vyjádření přišlo nedlouho poté, co americký prezident Barack Obama slíbil navýšit vojenskou podporu východoevropským členům NATO.

„Slovensko má historickou zkušenost s cizími vojáky na svém území. Dovolte mi připomenout invazi v roce 1968. Proto je pro nás toto téma tak citlivé,“ vysvětluje své důvody Fico.

Kam dál?
ČR: Nežádáme posílení NATO v Evropě (4.6. 2014)

Zdroj:
Reuters (USA)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek