natoaktual.cz

Obchod se zbraněmi už dekádu roste, nejvíce exportují USA, Německo je páté

21. února 2017  23:16
 

Celosvětový obchod se zbraněmi roste. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Obchod se zbraněmi už dekádu roste, nejvíce exportují USA, Německo je páté

Objem celosvětového obchodu se zbraněmi roste nepřetržitě již od roku 2004, hlavním důvodem je zvýšená poptávka v Asii, Oceánii a na Blízkém východě, zejména jde o Indii a Saúdskou Arábii. Expert nezávislého mezinárodního institutu SIPRI Pieter Wezeman vidí u poptávky na Blízkém východě ochranu států před nestabilitou. „Navzdory poklesu ceny ropy dovážejí země v tomto regionu stále více zbraní, které vidí jako prostředek k řešení konfliktů a napětí v oblasti,“ doplnil tvrzení Wezeman.

Mezi vývozci dominují Spojené státy americké pokrývající třetinu globálního exportu, z čehož polovina amerických zbrojařů směřuje výrobky právě na Blízký východ. Dvojkou je Rusko pokrývající 23 % světové poptávky, z toho jde až 70 % do Indie, Číny, Vietnamu a Alžírska. Německo je pak ve vývozu na pátém místě, hned za Francií.

Kam dál?
Obranné výdaje NATO se zvýšily o deset miliard dolarů (15.2. 2017)

Zdroj: N-TV (Německo)

---

Viceprezident USA v Bruselu jednal s vrcholnými představiteli Evropy

Na své „mírové misi“ a oficiální návštěvě v Bruselu jednal viceprezident Spojených států Mike Pence s evropskými politickými lídry, ujistil je o stále trvající americké podpoře. Pence se setkal s představiteli Evropské unie Donaldem Tuskem, Jean-Claudem Junckerem či Federicou Mogherini, kdy projevil zájem o spolupráci mezi EU a USA a jednotou Evropské unie.

„Ať už jsou naše názory jakkoliv rozdílné, naše dva kontinenty sdílí stejné dědictví, stejné hodnoty a stejný úděl podporovat mír a prosperitu prostřednictvím svobody, demokracie a právního státu. Za těmito cíli si i nadále stojíme,“ vysvětlil americkou pozici Pence. V Bruselu Pence neopomněl navštívit také centrálu Severoatlantické aliance.

Kam dál?
Pence: Členové NATO musí zvýšit své příspěvky (20.2. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Mattis: Amerika v Iráku není kvůli ropě

Zavedení zákazu na cestování iráckých občanů do Spojených států a prohlášení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zamíchalo situací ve vztazích mezi oběma zeměmi, americký ministr obrany James Mattis se nyní pokusil při jednání s iráckými představiteli stav vylepšit. Trump na setkání s příslušníky CIA totiž prohlásil, že si Spojené státy „měly ponechat zásoby ropy po vstupu do Iráku, k čemuž ale možná budou mít ještě možnost“.

Mattis naproti tomu usiluje o výjimku vstupu do USA pro Iráčany, kteří spolupracovali s jednotkami Spojených států, a to včetně tlumočníků. Generál také rázně vyloučil, že by na 6 000 amerických vojáků v Iráku mělo za cíl zabrat tamní ropné zásoby.

Kam dál?
Zvyšte výdaje na obranu do konce roku, zní americké ultimátum (15.2. 2017)

Zdroj: Radio Free Europe / Radio Liberty (USA/Česká republika)

---

Novým Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost se stal generál McMaster

Uznávaný vojenský stratég známý pro svou kritiku konvenčního myšlení, co pomohl armádě v protipovstalecké taktice ve válce v Iráku, to je čtyřiapadesátiletý generál Herbert Raymond McMaster, nový americký poradce pro národní bezpečnost v administrativě prezidenta Donalda Trumpa. Ve funkci nahradí odstoupivšího Matta Flynna, jemuž zlomil vaz zamlčený telefonát s ruským velvyslancem.

McMaster nemá na rozdíl od Flynna žádný vztah k Trumpovi, tudíž se očekává, že bude méně ideologicky vyhraněný. Generál je veteránem z války v Perském zálivu i druhé irácké války. Je považován za jednoho z nejnezávislejších vojenských důstojníků v armádě. Proslul například kritikou generálního štábu za výkon ve vietnamské válce či za rozpoutání války v Iráku administrativou George W. Bushe.

Kam dál?
Mattis odmítl vojenské sblížení s Ruskem (17.2. 2017)

Zdroj: New York Times (USA)

---

Další pozůstalí po kanadských veteránech z Afghánistánu dostanou vojenské vyznamenání

Řada dalších kanadských rodin a pozůstalých po válečných veteránech z Afghánistánu, kteří si sami vzali život, obdrží vojenský hold. Pozůstalí dostanou jako projev úcty pamětní kříž a medaili za obětování se. Oddělení pro záležitosti veteránů postupně dokončuje vyšetřování okolností sebevražd vojáků sloužících v Afghánistánu, v řadě případů jde o několikaleté vyšetřování.

Kanada vyznává politiku, že pokud jsou sebevraždy spojeny s výkonem povolání, neliší se v nijak od smrti vojáků na misi či při výcviku.

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

mad; natoaktual.cz
zpět na článek