natoaktual.cz

Obama počítá s úplným stažením z Afghánistánu

26. února 2014  16:49
 

Afghánská metropole Kábul | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Obama počítá s úplným stažením z Afghánistánu

Americký prezident Barack Obama nařídil Pentagonu, aby pokračoval v přípravách, které počítají s úplným stažením vojáků z Afghánistánu ke konci letošního roku. Prezident krátce předtím volal svému afghánskému protějšku Hamídu Karzáímu, aby ho varoval, že pokud nedojde k podepsání bilaterální smlouvy, nezůstane v zemi ani jeden americký voják. "Vše nasvědčuje tomu, že Karzáí ten pakt opravdu nepodepíše," reaguje odevzdaně ministr obrany Chuck Hagel.

Kompletní stažení mezinárodních sil z Afghánistánu děla vrásky na čele i Pákistánu. Podle něj může situace vyústit v občanskou válku. "Odchod amerických vojáků pravděpodobně vyvolá v zemi chaos, v jehož důsledku asi třetina příslušníků afghánské armády a policie prostě dezertuje," uvedl zástupce pákistánské vlády.

Kam dál?
USA zvažují, že v Afghánistánu zřejmě nezůstane ani jeden americký voják (25.2. 2014)

Zdroj: Voice of America (USA), Business Standard (USA)

---

Evropské země NATO škrtají příliš, ozývá se z USA

Zástupci Severoatlantické aliance zveřejnili odhadované výdaje členských zemí na obranu za rok 2013. Čísla na první pohled odrážejí ekonomické problémy, se kterými se evropské země NATO potýkají. Představitelé USA však vyjádřili znepokojení, že se Evropa dostatečně nepodílí na výdajích za alianční operace v době, kdy nové regionální hrozby ohrožují stabilitu NATO.

Na druhou stranu i přes masivní škrty v obranných rozpočtech členských zemí NATO s přehledem zůstává největší vojenskou silou na světě. Spojené státy se ve vojenských výdajích podílí v rámci alianční osmadvacítky sedmdesáti procenty.

Kam dál?
Škrty ohrozí naše vojenské schopnosti, varuje nový šéf britských ozbrojených složek (23.8. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA), International Business Times (USA)

---

Afghánci se zlobí na vládu, že nezabránila útoku

Nedělní řádění Tálibánu na vojenské základně v Afghánistánu v provincii Kúnar si vyžádalo životy jedenadvaceti vojáků. Jde o největší útok na základnu tamní armády od roku 2010. "Napadli nás ve tři ráno. Očividně na základně měli komplice," uvedl guvernér provincie Shujaul Mulk Dshalala. Zdá se však, že afghánská rozvědka o nich několik týdnů věděla, ale vláda nijak nezasáhla.

"Jde o velmi závažný případ nedbalosti. Zástupci místní rozvědky informace o komplicích předali ministerstvu obrany, ale nikdo je nebral vážně," uvedl afghánský expert na zpravodajské služby Jawid Kohestani. Afghánci kvůli tomu vyšli do ulic. "Karzáí neměl dopustit, aby se něco takového stalo," neslo se davem.

Kam dál?
Řádění Tálibánu nepřežilo 21 afghánských vojáků (24.2. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO naléhá na Turecko, aby nekupovalo raketovou obranu z Číny

Turecká vláda a největší výrobce armádní techniky v zemi jsou pod stále silnějším tlakem, aby si rozmyslely pořízení systému protiraketové obrany v hodnotě 3 a půl miliardy dolarů od čínského výrobce. Pokud Turecko finalizuje zakázku s čínskou společností, jeho kompletní obranná spolupráce se západními partnery přijde nazmar, ozývá se z NATO.

I turecký výrobce obranných systému Aselsan začíná mít obavy. Spolupráce s Čínou by mohla poškodit jeho vztahy se západními bankami. V září loňského roku turecká vláda pro vybudování systému protiraketové obrany vybrala čínskou společnost CPMIEC, hlavním důvodem byla údajně cena a spoluúčast na výrobě.

Kam dál?
Čínský protiraketový systém v Turecku stále nemá vyhráno (5.2. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Francouzi rozšíří misi ve Středoafrické republice

Francie posílí svou vojenskou přítomnost v násilím zmítané Středoafrické republice. Bezpečnostní situace v bývalé kolonii je totiž stále velmi špatná. "Zabránili jsme masakru a genocidě, ale země je stále v plamenech. Nefunguje policie, soudní moc, školy, nefunguje stát," nechal se slyšet bývalý ministr Sarkozyho vlády Eric Woerth.

Mise se tak rozroste o čtyři stovky francouzských vojáků, kteří podpoří mírovou misi Africké unie o síle šesti tisíc mužů. Prezident François Hollande se dříve domníval, že půjde o krátkou ráznou operaci. Nyní je však Středoafrická republika na cestě k etnicko-náboženským čistkám a představy o brzkém stažení francouzských vojáků se rozplynuly.

Kam dál?
Mírové sbory ve Středoafrické republice potřebují posily, zní z EU (29.11. 2013)

Zdroj: France 24 (Francie)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek