natoaktual.cz

Nový Zéland: armáda potřebuje velké investice, vyzývá ministr obrany

30. března 2023  15:31
Armáda Nového Zélandu potřebuje větší investice, aby mohla čelit novým výzvám a větším očekáváním spojenců, tvrdí Andrew Little, nový ministr obrany země.  

Novozélandská fregata HMNZS Te Mana | foto: MARCOM

 „Když se podíváte na současnou geostrategickou situaci v Tichomoří, myslím, že dlouhodobější výzvou je, že nám naši partneři a sousedé řeknou: ‚očekáváme více‘,“ uvedl Little.

Nový Zéland, který vydává na armádu zhruba 1,5 % HDP, provádí revizi obranné politiky, protože se potýká s regionální geopolitikou a klimatickými změnami. Ozbrojené síly také trápí rekordní úbytek vojáků, což přinutilo námořnictvo odstavit tři lodě a předčasně vyřadit letku P-3 Orion.

Podle Littlea jsou zdroje tak omezené, že kdyby došlo k druhé významné události v době, kdy obranné síly zasahovaly po únorovém cyklonu Gabrielle, jen těžko by na ni dokázaly reagovat. Little uvedl, že nyní je klíčové zastavit odchod lidí z armády a přilákat bývalé příslušníky obranných sil zpět díky vyššímu platu. Zatím ale neví, kolik peněz bude v letošním rozpočtu pro armádu vyčleněno.

Zdroj: Reuters(Velká Británie)

onv; natoaktual.cz
zpět na článek