natoaktual.cz

Norsko posiluje kybernetickou obranu

29. ledna 2010  18:00
 
Norsko posiluje kybernetickou obranu
Norsko dokončilo vývoj Národní strategie kybernetické obrany (NCDS), která bude podle předpokladů uzákoněna na podzim. Koncept NCDS vytvořila pro ministerstvo obrany a ministerstvo spravedlnosti norská národní bezpečnostní služba Nasjonal Sikkerhetsmyndighet (NSM). Návrh strategie doporučuje vytvoření centra národní kybernetické obrany, které bude za podpory ministerstva obrany řídit právě NSM.

"Abychom posílili naší kybernetickou obranu, potřebujeme funkční strategii a koordinované úsilí hlavních sektorů, včetně vládního, obchodního, průmyslového a společnosti obecně," prohlásila k projektu ministryně obrany Grete Faremo. NCDS předkládá sérii opatření proti nejvážnějším útokům proti informačním a komunikačním technologiím. "Naše schopnost rozpoznat a varovat před těmito útoky musí být dále rozvíjena," uvedl ředitel NSM Kjetil Nilsen.

Podle zprávy k NCDS se "on-line stav ohrožení" pohyboval minulý rok mezi "neměnným a zhoršujícím se". Kybernetické útoky jsou navíc na vzestupu, přičemž mnohé jsou přímo spojeny s probíhajícími moderními konflikty a válkami.

Čtěte také:
Temné stránky informační války řeší experti v Tallinu

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rusové otestovali nový stíhací letoun
Prototyp ruského stíhacího letounu 5. generace vykonal svůj první, 45minutový let. "Letadlo se předvedlo v perfektním světle. Splnilo všechna naše očekávání od zkušebního letu," uvedla mluvčí ruského výrobce letadel Suchoj Olga Kajukova. Nejnovější ruský letecký projekt nese označení Suchoj PAK FA. Je konstruovaný, aby konkuroval americkým letounům F-35 Lightning II a F-22 Raptor, který byl dosud jedinou stíhačkou 5. generace na světě.

PAK FA bude vybaven nejpokročilejší technologií a vyzbrojen velmi přesnými zbraněmi příští generace. Rusko vyvíjelo svůj nejnovější stíhací letoun od počátku 90. let. Vrchní armádní představitelé již dříve oznámili, že stíhačka s dosahem až 5500 km vybavená technologií stealth bude uvedena do provozu v roce 2015.

Čtěte také:
Zcela nový ruský bojový letoun vzlétne do konce roku

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Afghánistán: Vojáci NATO zastřelili duchovního
Konvoj vojáků mezinárodních sil ISAF zastřelil v Kábulu ve čtvrtek při ranní přestřelce prominentního muslimského duchovního imáma Muhammada Yonuse. NATO sdělilo, že spolu s afghánskou armádou spustilo společné vyšetřování případu. Aliance zároveň oznámila, že incident vyústil v sérii protestů před americkou základnou v Kábulu.

Několik mezinárodních organizací, včetně Mezinárodního výboru Červeného kříže, vyjádřilo své obavy nad rostoucím počtem civilních obětí v afghánské válce. Podle Červeného kříže došlo v roce 2009 k 25% nárůstu počtu zraněných afghánských civilistů.

Čtěte také:
Afghánistán: Civilní oběti vyvolaly vlnu hněvu
Afghánský senátor zabit policií

Zdroj: Press TV (Írán)  

---

Čína posiluje svou protipirátskou misi
Čína se připojí k mezinárodní námořní operaci pro boj s pirátstvím při pobřeží Somálska. Dosud se soustředila pouze na ochranu vlastních lodí v oblasti, nyní své lodě začlení do společného námořního uskupení USA, NATO a Evropské unie, nazývané zkráceně Shade. To chrání námořní koridor v západní části Indického oceánu, kde jsou pirátské útoky nejčastější.

Číně její účast umožní podílet se na rotujícím velení námořního úkolového uskupení, které má za úkol koordinaci hlídek. Předpokládá se, že se Čína zajímá o navýšení své účasti v protipirátské kampani i proto, že jedna z jejích lodí byla minulý říjen unesena. Podle analytiků Čína též touží rozšířit svůj námořní dosah mimo své pobřeží.

Čtěte také:
Čína rozšiřuje protipirátskou operaci u Somálska
Použijme proti pirátům AWACS, vyzývá SACEUR

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Konference nastínila harmonogram afghánské bezpečnosti
Afghánistán na mezinárodní konferenci v Londýně souhlasil s harmonogramem pro převzetí kontroly určitých vojenských a policejních funkcí. Zároveň předestřel detaily nového programu na přivábení Talibanců zpět k běžnému životu pomocí finančních nabídek. Londýnská konference měla nastartovat proces předání odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánským vojákům a posílit afghánskou schopnost rozvíjet svoje hospodářství a potírat korupci.

Afghánci podle harmonogramu převezmou vedení v nejnestálejších částech země do tří let, přičemž první provincie by pod afghánskou kontrolu mohly přejít již do konce tohoto roku. Kontrolu nad bezpečností celé země převezmou afghánské síly do pěti let, slíbil afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Karzáí však již dříve upozornil na to, že i poté mohou být zahraniční vojáci v zemi potřeba, aby nadále cvičili a vyzbrojovali afghánské síly, což by mohlo trvat pět až deset let. Zároveň by mezinárodní společenství mělo podle Karzáího dalších deset až patnáct let afghánskou armádu finančně podporovat.

Čtěte také:
Karzáí chce uplatit Talibance, aby složili zbraně
Londýnská konference nastíní budoucnost Afghánistánu
Afghánská vláda představila plán pro svoji zemi

Zdroj: The Wall Street Jounal (USA)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek