natoaktual.cz

Neviditelná stíhačka F-35 se poprvé zapojila do boje – v Izraeli

23. května 2018  17:21
 

Letoun F-35 pro norské vzdušné síly před přeletem z Texasu do Norska | foto: Lockheed Martin

Neviditelná stíhačka F-35 se poprvé zapojila do boje – v Izraeli

Bojový letoun F-35 firmy Lockheed Martin byl poprvé v historii použit v bojové operaci, a to izraelskými obrannými silami (IDF). „Letouny Adir (F-35) jsou již v operačním stavu a jsou zapojeny v operačních aktivitách. Jsme první na světě, kdo použil F-35 v operaci,“ uvedly IDF v příspěvku na Twitteru. Armáda USA oznámila již v roce 2016, že má letouny připravené k boji, v boji je však poprvé nasadil až Izrael. Letoun byl použit k zasažení dvou různých cílů na Blízkém východě, oznámil velitel izraelských vzdušných sil generál Amikan Norkin.

Letoun F-35 kombinuje technologii stealth s nadzvukovou rychlostí a nejmodernějšími senzory. Letoun je ale zároveň nejdražším systémem v historii a v minulosti čelil mnoha problémům. Izrael si letoun pořídil v odpovědi na instalaci ruských systémů S-300 v Sýrii.

Kam dál?
Česká a izraelská firma vyvinou novou verzi letounu L-159 (25.4. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

---

Lotyšsko kodifikuje právo občanů na odpor

Lotyšský parlamentní výbor podpořil dodatky k legislativě, které nově stanovují právo občanů postavit se na ozbrojený odpor v době války. V případě vojenské invaze mohou lotyšská armáda, stát, samospráva i občané použít opatření nutná k obraně. Tato opatření zahrnují i ozbrojený odpor, odepření občanské poslušnosti a odmítnutí kolaborace s představiteli a jednotkami agresora. Zákon upravuje základní principy národní obrany a určuje případy, ve kterých může být vyhlášena mobilizace.

„Na individuální ozbrojený odpor se mohou postavit občané, kteří znají bezpečnostní rizika a jednají v souladu s národním a mezinárodním právem,“ uvádí se ve vysvětlujících poznámkách k zákonu. V případě války se občané musí podřídit příkazům lotyšských ozbrojených sil, Severoatlantické aliance a Evropské unie.

Kam dál?
Litva chce lepší protiletadlovou obranu NATO k zastrašení Ruska (23.4. 2018)

Zdroj: LSM (Lotyšsko)

---

Britský ministr obrany vyčíslil cenu spojenectví s USA

Díky partnerství se Spojenými státy ušetří Velká Británie ročně nejméně tři miliardy liber, oznámil britský ministr obrany Gavin Williamson. „Z našeho spojenectví s USA nám plynou masivní výhody. Ve skutečnosti se to nedá vyčíslit, ale řekl bych, že z toho každý rok profitujeme alespoň třemi miliardami liber,“ prohlásil Williamson. Největší výhody podle ministra plynou z investic do technologií, které by si Velká Británie bez podpory USA nemohla dovolit.

Britský vztah se Spojenými státy by ale mohl ochladnout. Média spekulují, že se Velká Británie chystá odstoupit od domluveného nákupu 138 stíhaček F-35 od USA a nahradit je levnějším typem Eurofighter Typhoon.

Kam dál?
Britští piloti přiletí se stíhačkami F-35 do Velké Británie (22.5. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Schůzka Trumpa a Kim Čong-una se může opozdit

Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho severokorejským protějškem v Singapuru se nemusí uskutečnit v dohodnutém termínu. Podle Trumpa musí nejprve KLDR splnit podmínky a pokud se tak nestane, summit se bude konat „později“. Prezident neoznámil, o jaké podmínky se přesně jedná, zahrnují však požadavky na denuklearizaci. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo nicméně prohlásil, že stále vyvíjí snahu uskutečnit summit v plánovaném datu.

Severní Korea dříve oznámila, že pro ni nepřipadá v úvahu jednostranná denuklearizace. Nedávné cvičení USA a Jižní Korey označila KLDR za provokaci, kvůli které zrušila s Jihem rozhovory. Zároveň ale přizvala skupinu zahraničních novinářů, aby sledovali rozebrání jaderných zařízení.

Kam dál?
Severní Korea hrozí zrušením plánované schůzky s USA (16.5. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Magazín TIME: Výběr velitele sil USA v Afghánistánu může znamenat nový přístup

Vláda USA jmenovala jako nového velitele amerických sil v Afghánistánu generála Austina Scotta Millera. Podle magazínu TIME může toto rozhodnutí znamenat přehodnocení americké konvenční strategie prezidentem Donaldem Trumpem. Generál Miller má dlouholeté zkušenosti s vedením protiteroristických operací, spolupráce se zahraničními partnery a zpravodajskými službami. Součástí operací pod jeho velením bylo často použití dronů a noční útoky.

Afghánské ozbrojené složky se i po 17 letech bojů v zemi stále potýkají s korupcí a jsou závislé na americké podpoře.

Kam dál?
Vzdušné síly NATO a USA v Afghánistánu mají nového velitele (4.5. 2018)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek