natoaktual.cz

Němečtí vojáci budou jezdit vlakem zadarmo

19. srpna 2019  16:24
 
Němečí a američtí vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: DVIDS

Němečtí vojáci budou jezdit vlakem zadarmo

Německá média oznámila uzavření smlouvy mezi bundeswehrem a německým národním vlakovým dopravcem Deutsche Bahn v hodnotě asi 4 milionů euro. Podle smlouvy budou moci všichni uniformovaní vojáci jezdit vlaky Deutsche Bahn bezplatně. Dohoda je zajímavá i z toho důvodu, že obě instituce se v posledních letech potýkají s nedostatkem financí a klesající reputací.

V současné době mohou vlakem zdarma cestovat pouze vojáci, kteří podstupují dobrovolnou základní vojenskou službu a cestují ze základny domů. Od teď by se cestování zdarma mělo týkat všech aktivních příslušníků německé armády. Jde o jeden z kroků, který má pomoci s nalákáním nových příslušníků do bundeswehru, jenž se po zrušení povinné vojenské služby potýká s nedostatkem personálu.

Kam dál?
Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany (26.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bomba na afghánské svatbě zabila 63 lidí

Kábul zažívá sérii pohřbů. Na svatbě s více než 180 hosty explodovaly dvě bomby a 63 lidí připravily o život. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát. Prezident Ašraf Ghání, který útok označil za barbarský, však z útoku viní také hnutí Tálibán, které dle něj pro teroristy vytváří zázemí. Tálibán však účast na útoku popřel a odsoudil jej. „Takové úmyslné a brutální zabíjení, jehož cílem jsou ženy a děti, není ospravedlnitelné,“ řekl jeho mluvčí.

Podle Islámského státu došlo nejdříve k odpálení sebevražedného atentátníka, po příjezdu záchranářů pak došlo k explozi výbušniny ukryté v zaparkovaném autě. Útok přišel jen deset dní poté, co výbuch bomby nastražené Tálibánem před kábulskou policejní stanicí zabil 14 lidí.

Kam dál?
Trump se setká se svými poradci. Budou řešit situaci v Afghánistánu (16.8. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Studie: Austrálie se možná stáhne z Blízkého východu a zaměří se na Tichomoří

Nejnovější zapojení australských ozbrojených sil do světového dění nejspíše proběhne ve vodách Perského zálivu, kde by se mělo australské námořnictvo po boku Spojených států starat o bezpečnost proplouvajících lodí. Nová studie, která vznikla na univerzitě v Sydney, se však k tomuto nasazení staví kriticky. Podle jejích závěrů již Spojené státy nejsou jednoznačně nejsilnější silou v Pacifiku a doporučuje proto, vzhledem k rostoucí síle Číny, přesunout vojenské síly blíže k Austrálii a doplnit zásoby munice i vybavení pro pozemní síly.

Na operace na Blízkém východě vydala Austrálie v letech 2001–2018 14,7 miliard dolarů, naopak na operace v Indo-pacifickém prostoru pouze 3,9 miliard dolarů. „Austrálie musí spolupracovat se svými přáteli. Spojené státy se zavázaly udržovat vojenskou přítomnost v Pacifiku a odrazovat Čínu od možné agrese v Asii, ale samy na to nestačí,“ říká k závěrům studie jeden z jejích autorů Ashley Townshend.

Kam dál?
Mezi Čínou a Austrálií narůstá rivalita kvůli tichomořským ostrovům (16.11. 2018)

Zdroj: ABC (Austrálie)

---

Německá AfD požaduje odvolání generála Zudropa ze služby

Spory týkající se vztahu současných i bývalých vojáků bundeswehru a strany Alternativa pro Německo (AfD) získávají nový rozměr. Na ministerstvo obrany přišel dopis, v němž člen AfD a parlamentního výboru pro obranu, Rüdiger Lucassen, požaduje odvolání velitele Centra pro vnitřní řízení bundeswehru, generála Reinharda Zudropa.

Zudrop měl před nastoupenou jednotkou označit AfD za stranu, která je plná pravicových extrémistů a pro vojáky nevolitelná. Měl se tak dopustit porušení zákazu politické činnosti, který v armádě platí. Podle Zudropa však bylo sdělení jasně označeno za jeho soukromý názor.

Nemálo vojáků však AfD fandí. Nedávno se například generál Joachim Wundrak začal v barvách AfD ucházet o post starosty Hannoveru.

Kam dál?
Členství bývalého německého generála v AfD rozpoutalo hádku s jeho někdejším kolegou (15.8. 2019)

Zdroj: Welt (Německo)

---

Nechceme, aby z Afghánistánu byla laboratoř teroristů, říká Trump

Afghánistán „nesmí být laboratoří teroristů“, řekl Donald Trump při diskusi o možném stažení amerických vojsk z této asijské země. Očekává se, že mírový plán, který má být již z 99 % hotov, formalizuje rozsáhlé stažení amerických sil z Afghánistánu. Z přibližně 15 000 vojáků by se americké síly měly smrsknout na 8 000–9 000. Ve smlouvě by měl být zakotven také oficiální závazek Tálibánu, že bude bojovat proti terorismu.

Podle kritiků však toto stažení může způsobit úplnou kapitulaci amerických sil a zrazení afghánské vlády, kterou Tálibán neuznává, a odmítá s ní proto jednat. Podle Trumpa je však nutno část vojáků v Afghánistánu ponechat. Mají dle něj sloužit jako „policejní síly“, a zabránit tak událostem, jako byly útoky z 11. září.

Kam dál?
Tálibán a afghánská vláda chtějí snížit násilí (9.7. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek