natoaktual.cz

Německo a USA stáhnou část svých vojáků z Iráku

10. září 2020  23:20
Spojené státy stáhnou do konce září 2020 z Iráku přes dva tisíce svých vojáků, oznámily USA.  
Ilustrační snímek. Americký průzkumný letoun včasné výstrahy E-2C Hawkeye startuje z letadlové lodi k misi nad Irákem. | foto: U.S. NAVY

Spojené státy stáhnou do konce září 2020 z Iráku přes dva tisíce svých vojáků, oznámil při své návštěvě Iráku velitel středního velitelství USA (US Central Command) Frank McKenzie. Počet amerických vojáků v zemi se tak sníží z 5 200 na 3 000. „Rozhodnutí Spojených států o stažení části vojáků je jasnou ukázkou našeho pokračujícího závazku ke konečnému cíli, kterým je vybudování iráckých bezpečnostních sil schopných zabránit obnově organizace Islámský stát a jejich schopnost zajistit bezpečnost a suverenitu své země bez cizí pomoci,“ řekl k rozhodnutí McKenzie. „Cesta byla složitá, oběť byla velká, ale pokrok je výrazný,“ dodává.

V reakci na americké rozhodnutí se i Německo rozhodlo ke stažení svých vojáků z Iráku. Berlín chce mít v této blízkovýchodní zemi pouze 500 členů armády. „I během koronavirové pandemie pokračuje organizace Islámský stát ve svých teroristických aktivitách. Vojenský tlak na IS musí být zachován,“ řekla německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek