natoaktual.cz

Německo chce být prostředníkem mezi Tureckem a Řeckem

3. února 2021  21:56
Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer vyzvala Ankaru a Athény, aby pokračovaly v řešení vzájemných sporů o přístup k surovinám v Egejském moři.  

Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. | foto: NATO Photos

„Je zásadní, aby se vlákno konverzace obnovilo. Je třeba se vyhnout další eskalaci ve Středomoří,“ nechala se Kramp-Karrenbauer slyšet po setkání se svým tureckým protějškem v Berlíně. „Doufám, že všechny strany využijí příležitosti k dialogu, vidím zde Německo v roli prostředníka,“ sdělila pak po setkání s kolegy z Řecka a Kypru.

Není to poprvé, kdy Německo vstupuje do řecko-tureckého sporu. Již dříve se konfliktu mezi oběma středomořskými členy Severoatlantické aliance snažili zabránit také kancléřka Angela Merkel a ministr zahraničí Heiko Maas.

Podle Řeků Turecko hledalo zemní plyn v oblastech, kde podle mezinárodního námořního práva smí těžit pouze Řecko. Napětí zmírnila až jednání, která byla po krátké odmlce obnovena letos v lednu. Turecko má napjaté vztahy také se zbytkem NATO, a to kvůli nákupu ruského protivzdušného systému S-400.

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek