natoaktual.cz

Německo: modernizaci armády může ohrozit inflace a úroky

2. března 2023  16:58
Rekordní 100miliardový fond na posílení německé obrany slíbený kancléřem Olafem Scholzem po ruské invazi Ukrajiny se vysokou inflací a úroky tenčí, tvrdí expert Rafael Loss z think tanku European Council on Foreign Relation.  

Dort v podobě německého Spolkového sněmu | foto: bundeswehr.de

Německý kancléř Olaf Scholz po zahájení ruské invaze Ukrajiny oznámil vytvoření rekordního bezpečnostního fondu ve výši 100 miliard eur na posílení a modernizaci bundeswehru, nicméně od té doby čelí kritice, že navzdory fondu německá armáda nijak neposiluje.

„Během 16 let strana bývalé kancléřky Angely Merkel neudělala na ministerstvu obrany nic pro modernizaci armády. My jsme za poslední rok objednali stíhací letouny 5. generace F-35, transportní helikoptéry a nastartovali digitalizaci našich sil,“ brání se kritice předsedkyně bezpečnostního výboru Bundestagu a členka vládní strany FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Ministerstvo obrany dále uvedlo, že 30 miliard eur z 100 miliardového fondu bylo již alokováno pro modernizační projekty.

Jen úroky z půjček seberou fondu až 13 miliard eur. Inflace, směnné kurzy a daně způsobí, že Německo ze 100miliardového fondu bude moci na nákup vojenské techniky použít zhruba 50 až 70 miliard eur. „Čím déle necháte peníze z fondu někde jen tak ležet, tím míň vám jich nakonec zůstane. V určitých ohledech byl rok 2022 pro bundeswehr ztraceným rokem,“ míní Loss.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek