natoaktual.cz

Německé a izraelské stíhačky spolu přeletěly nad Jeruzalémem

18. října 2021  11:42
Německé a izraelské vzdušné síly spolu uskutečnily slavnostní přelet nad izraelským parlamentem a dalšími vládními budovami v Jeruzalémě.  

Eurofighter německého letectva, pojmenovaný „Eagle Star“, se speciálním polepem symbolizujícím německo-izraelské vztahy | foto: Bundeswehr

„Je to ukázka dlouhodobého partnerství obou zemí a jejich odhodlání vzájemné vztahy i nadále prohlubovat,“ uvedla izraelská armáda. Jednalo se o první přelet německých vojenských letounů nad Jeruzalémem od konce první světové války.

Přelet navázal na vzpomínkové akce z minulého roku, kdy izraelské stíhačky proletěly nad bývalým koncentračním táborem Dachau a velitelé letectev obou zemí navštívili olympijskou vesnici v Mnichově, kde bylo v roce 1972 zavražděno jedenáct izraelských sportovců.

„Cítím zvláštní odpovědnost udržovat dobré vztahy s izraelským letectvem,“ uvedl velitel německé luftwaffe generál Ingo Gerhartz.

Společná ukázka rovněž zahájila mezinárodní letecké cvičení Blue Flag, které v Izraeli bude probíhat celý měsíc. Kromě německých vzdušných sil se ho účastní rovněž Spojené státy, Británie, Francie, Itálie, Řecko a Indie.

Zdroj: The Times of Israel (Izrael)

vfr; natoaktual.cz
zpět na článek