natoaktual.cz

Německo další vojáky do ISAF nepošle

10. srpna 2009  15:41
 

Německo další vojáky do ISAF nepošle
Německý ministr obrany Franz Josef Jung odmítl žádost generálního tajemníka Anderse Fogh Rasmussena o vyslání dalších jednotek do afghánské mise. Jung je toho názoru, že vyslat více německých vojáků či větší investice by již nebylo moudré. Současný kontingent o síle 4 500 vojenských příslušníků a 300 civilistů může v zemi zůstat dalších pět až deset let, prohlásil Jung. Dodal, že stabilizace Afghánistánu si vyžádá delší čas.

Mandát německých jednotek k použití síly byl upraven a v současné době opravňuje k použití preventivní síly. Němečtí vojáci se tak v provincii Kunduz podíleli na největší německé ofenzivě od dob druhé světové války.

Německo se kromě vojenské pomoci významně podílí i na finanční asistenci a rekonstrukčních pracích. Od roku 2002 investovalo zhruba 1, 2 miliard Euro. Jung je přesvědčen, že německá pomoc v Afghánistánu je dostatečná a důležitá. "V této oblasti jsme udělali více, než mnoho našich partnerů," dodal.

Čtěte také:
Kvůli volbám Německo do Afghánistánu vyšle další vojáky

Zdroj: Press Tv (Írán)

---

Británie může v Afghánistánu zůstat až čtyřicet let
Budoucí náčelník britského generálního štábu generál David Richards předpověděl účast britských sil v Afghánistánu až na čtyřicet let. "Role armády se bude vyvíjet, ale celý proces může trvat až třicet či čtyřicet let,” prohlásil Richards. Dodal, že britské jednotky budou zapotřebí hlavně v přechodném období, ale je jasné, že se Severoatlantická aliance společně s Velkou Británií nemohou ihned stáhnout, ale naopak musí pokračovat v budování silného státu. "Jsem si jist, že Británie zůstane nějakým způsobem zapojena – v rozvoji či bezpečnostních reformách - na dalších 30 až 40 let,” řekl Richards v rozhovoru pro The Times. Současný cíl NATO je z pohledu generála v rozvoji afghánské armády a policie.

Od roku 2001 zahynulo v Afghánistánu 195 příslušníků britských ozbrojených sil, tři zahynuli minulý týden, když jejich vozidlo najelo na improvizované výbušné zařízení. Richards je přesto přesvědčen, že alianční síly vítězí nad povstalci. "My je můžeme porazit a také je porážíme,” dodal Richards.

Čtěte také:
Velká Británie chytá v Afghánistánu druhý dech
Británie: Operace NATO citelně oslabily afghánské povstalce

Zdroj: AFP (Francie)

---

Gruzie připravena vyslat vojáky do afghánské mise
Gruzínský parlament jednohlasně schválil návrh prezidenta Michaila Saakashviliho na vyslání vojenského kontingentu do Afghánistánu. V rámci mise ISAF by tak mělo v Afghánistánu operovat až 350 gruzínských vojáků.

Gruzínské síly budou rozmístěny do francouzské, americké a turecké zóny odpovědnosti. Gruzie tak vyslyšela apel generálního tajemníka Severoatlantické aliance, který vyzval k ucelenému boji proti Talibanu. Podle místopředsedy zahraničního výboru parlamentu Georgy Kandelakie Gruzie vyslala své ozbrojené síly ze dvou hlavních důvodů. "Za prvé, naši vojáci získají válečné zkušenosti, jelikož se zúčastní bojových akcí. Za druhé, bude to silný argument na naší cestě do Aliance," řekl Kandelaki.

Čtěte také:
Gruzie plánuje vyslat vojáky do Afghánistánu
Gruzie pošle další vojáky do Afghánistánu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Povstalci čekají na odchod Aliance, tvrdí expert
Australský expert na protipovstalecký boj David Kilcullen je toho názoru, že strategie Talibanu je unavit koaliční síly a donutit je k odchodu. Povstalci se vyhýbají přímé konfrontaci s aliančními jednotkami a pouze vyčkávají. Snaží se jen přečkat další den – zastrašují místní obyvatelstvo, neválčí se spojenci, neválčí s afghánskou vládou, řekl Kilcullen.

Kilcullen se podílel na vytváření protipovstalecké strategie v Iráku pod tehdejším velitelem generálem Davidem Petraeusem. Sloužil také jako zvláštní poradce pro protipovstalecký boj u bývalé americké ministryně zahraničí Condoleezzy Rice. "Neporazí nás na bojišti, ale mohli by nás porazit v Londýně, Washingtonu, Ottawě a donutit mezinárodní společenství se stáhnout," řekl Kulcullen.
Cílem povstalců je vyčerpat domácí vládu a donutit ji se vzdát. Získat přízeň místního obyvatelstva je podle Kilcullena klíčem k úspěchu a receptem na oslabení povstalců. Reputace kábulské vlády je však trnem v oku a ohrožuje mezinárodní úsilí v zemi. Taliban čerpá z nedostatků a neefektivnosti afghánské vlády a získává tak na síle.

Čtěte také:
Poradce: USA čekají v Afghánistánu ještě dva roky tuhých bojů

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Bílý dům: Afghánská operace není v krizi
Poradce pro národní bezpečnost prezidenta Barcka Obamy James Jones nevyloučil vyslání dalších vojáků USA do Afghánistánu, aby zvrátili vývoj tamní operace, která podle Jonese "není v krizi".
Záleží však na úspěšnosti Obamovy nové strategie v Afghánistánu, vyhlášené v březnu, kterou ale bude možné řádně vyhodnotit až koncem příštího roku. Administrativa nyní pracuje na určení způsobů hodnocení nové strategie.

"Nic nevylučujeme, přesto je stále brzo novou strategii jakkoli hodnotit," dodal Jones. Potvrdil, že pokud si to situace bude žádat, USA vynaloží více úsilí v oblasti ekonomického rozvoje či bezpečnostní spolupráce.

Obamův plán kombinuje rozsáhlé vojenské operace s odhodláním ochránit civilisty a zbavit povstalce podpory místních. Tohoto cíle má dosáhnout pomocí rozsáhlé civilní podpory a rozvojem afghánských bezpečnostních složek, které by postupně měly převzít kontrolu nad bezpečnostní situací v zemi.

Snaha vytvořit systém vyhodnocování nové strategie odráží rostoucí skepticismus amerického Kongresu nad vedením války a její cenou. USA investovaly do afghánského tažení již přes 220 miliard dolarů.

Zdroj: Associated Press (USA)

sin natoaktual.cz
zpět na článek