natoaktual.cz

Nejen vojáci, ale i politici musí být připraveni reagovat, říká velitel NATO pro transformaci

8. srpna 2016  23:38
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Nejen vojáci, ale i politici musí být připraveni reagovat, říká velitel NATO pro transformaci

Analýza

Přečtěte si také analýzu Luďka Jiráčka Změní umělá inteligence bezpečnostní politiku států a mezinárodní vztahy? (8. 8. 2016)

Vojáci Severoatlantické aliance jsou připraveni k rychlé reakci, hlavy členských států nikoliv, tvrdí vrchní velitel NATO pro transformaci generál Denis Mercier. Po zkušenostech z Ukrajiny je jasné, že rychlá reakce na mezinárodní dění nezávisí jen na schopnostech armády, ale také na reakci a rozhodování politiků, dodává generál Mercier. Nalezení konsensu mezi členy Aliance je komplikovaný proces, a to zvláště v případech, kdy je vývoj situace na místě nejasný.

„Naše síly mohou být připraveny k nasazení do 24 hodin, ale jednat mohou až na rozkaz Severoatlantické rady (NAC),“ objasňuje generál. Ruská strategie se snaží vytvářet těžko čitelné výzvy a provokace, varovali již dříve analytici NATO. Při pravidelných aliančních schůzkách ministrů obrany proto probíhají zvláštní „bojové hry“. Tato cvičení se snaží navodit atmosféru situací, které by skutečně mohly nastat, a připravit politiky na jejich řešení.

Kam dál?
Státy NATO musí víc investovat do obrany, připomíná SACEUR (4.8. 2016)

Zdroj: The Financial Times (Velká Británie)

---

Nad Izraelem se omylem pohyboval ruský dron

Vzdušným prostorem Izraele se pohyboval bezpilotní letoun. Stroj přiletěl ze Sýrie, urazil vzdálenost zhruba 4 km směrem do vnitrozemí a pak se vrátil zpět. Izraelské obranné síly (IDF) se nejméně třikrát pokusily dron sestřelit, ale rakety vystřelené protivzdušným systémem Patriot ani střela odpálená izraelským stíhacím letounem nebyly úspěšné.

Původně se k odpovědnosti za letoun přihlásila libanonská organizace Hizballáh, podle deníku Haaretz ovšem dron patří ruským silám - událost měla být zapříčiněna „selháním lidského faktoru“. Média však spekulovala, že Rusko by tímto způsobem mohlo testovat schopnosti Izraele. Během telefonického rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanyahuem označil ruský prezident Vladimir Putin tento incident za nehodu.

Kam dál?
Izrael otevře diplomatickou misi při NATO (23.6. 2016)
Obama: O cílech Rusů v Sýrii pochybuji, možnosti spolupráce jsou omezené (5.8. 2016)

Zdroj: International Business Times (Velká Británie)

---

Thajsko přijalo vojenskou ústavu, usiluje o stabilitu

V Thajsku se demokraticky zvolená vláda ujme moci nejdříve v prosinci 2017, prohlásil jeden z vysokých thajských představitelů poté, co země přijala ústavu podporovanou armádou. Thajci v referendu upřednostnili vládu vrchního velitele thajské armády, premiéra Prayut Chan-o-cha. Podle analytiků si obyvatelé od volby slibují vyšší stabilitu v zemi, která od roku 1932 vydala již 19 ústav.

Před hlasováním byl návrh ústavy podroben kritice od většiny politických uskupení – obávají se omezení demokracie. Jedno z ustanovení například vyhrazuje v rámci senátu křesla pro vojenské velitele. Na severovýchodě země, kde se nachází tradiční bašta odporu, byla opozice vůči juntě před hlasováním umlčena.

Zdroj: Reuters (USA)

---

IS v Afghánistánu údajně získal citlivé americké vybavení

Po nedávných bojích v Afghánistánu začala organizace Islámský stát (IS) šířit fotografie zachycující potenciálně citlivé materiály Spojených států. Kromě zbraní, munice, komunikačního zařízení a příslušenství se na fotografiích nachází také osobní dokumenty amerického vojáka. Nevíme, kdy byly fotografie pořízeny, tento voják je ovšem u své jednotky a nemáme zprávy, že by byl kdokoliv z našich mužů zajat, uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Henrietta Levin.

Americké speciální jednotky operují v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem. Tento region se stal úkrytem až pro 1 500 ozbrojenců hnutí IS.

Kam dál?
IS nepředstavuje pro Afghánistán hrozbu, tvrdí mluvčí NATO (26.7. 2016)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Aktivisté hlásí spatření ruské techniky podél severních hranic Krymu

Aktivisté z řad krymských Tatarů oznámili budování ozbrojených kontrolních stanovišť rozmístěných okolo Ruskem okupovaného poloostrova. V severních oblastech Krymu podle nich dochází k neobvykle vysoké koncentraci ruské techniky. Podle ukrajinské pohraniční služby ruské orgány také na několik hodin zablokovaly všechny přístupové cesty na poloostrov. Spolu s přesunem další techniky vypadala celá akce jako ruské cvičení, uvedl poslanec ukrajinského parlamentu Rafat Chubarov.

Kam dál?
Ukrajina a USA se na aliančním cvičení připojí k pobaltským státům (2.8. 2016)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek