natoaktual.cz

NATO zvažuje svou roli na Středním východě

10. ledna 2020  16:40
 
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

NATO zvažuje svou roli na Středním východě

Severoatlantická aliance zváží rozšíření svého zapojení do misí na Středním východě, především tedy ve výcviku místních sil, oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Reagoval tím na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Alianci vyzval, aby se v problémovém regionu „začala mnohem více angažovat“. Podle Stolteberga tím přitom nebyla myšlena přímá bojová účast.

„Pevně věřím, že nasazení bojových jednotek není tou nejlepší cestou v boji proti mezinárodnímu terorismu,“ vysvětloval Stoltenberg. „Nejlepší cestou je umožnit místním ozbrojeným složkám, aby bojovaly proti terorismu vlastními silami, což je přesně to, co děláme v Afghánistánu a Iráku a je samozřejmé, že se zaměříme na to, co bychom v této oblasti mohli dělat lépe,“ dodal. O tom, jaká nakonec role NATO v regionu bude, rozhodnou jednání se členskými zeměmi a zeměmi na Střením východě

Kam dál?
NATO pomůže Trumpovi na Středním východě (9.1. 2020)

Zdroj: The Times of Israel (Izrael)

---

Americký útok na velitele Tálibánu přinesl i civilní oběti

Více než 60 civilistů bylo zabito či zraněno při náletu amerického bezpilotního letounu, který cílil na velitele jedné z odnoží hnutí Tálibán Mully Nangyalaje. Incident se odehrál v provincii Herat na západě Afghánistánu. Útok je nyní prošetřován afghánskou vládou. Podle představitelů mise Resolute Support šlo o podpůrný úder provedený v rámci ochrany afghánských ozbrojených sil.

V současné době probíhají již přes rok trvající jednání mezi Tálibánem a Spojenými státy o příměří. Nangyalaj a jeho příznivci se od hlavního proudu Tálibánu odtrhli v roce po smrti zakladatele hnutí Muhammada Umara v roce 2013.

Kam dál?
Afghánistán je nešťastná země, válčiště sousedů, říká český velvyslanec (31.12. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Kanadští vojáci vyráží chránit Lotyšsko

Skupina kanadských vojáků odletěla z letiště v Edmontonu, aby se zapojila do operace Reassurance (ujištění), jejímž úkolem je zajistit bezpečnost Pobaltí. „Někdo říká, že jde o výcvikovou misi, ale tak to není,“ řekl k novému úkolu kanadských vojáků nastávající velitel mezinárodního bojového uskupení podplukovník Eric Angell, jehož útvar bude čítat 1 400 vojáků ze zemí NATO. Podle něj je hlavním úkolem mise odstrašení Ruska a cvičení je pouze jedním z prostředků, jak toho docílit.

Kanada se účastní misí v Pobaltí od roku 2014. Podle představitelů kanadských ozbrojených sil je jejich účelem „zlepšení vzájemné spolupráce mezi armádami členských zemí a demonstrace odhodlání Aliance bránit své členy a partnery“.

Kam dál?
Pobaltí chrání opět jen osm aliančních stíhaček (4. 1. 2020)

Zdroj: Global News (Kanada)

---

Jižní Korea v čele fondu na pomoc afghánské armádě

Jižní Korea se stala spolupředsednickým státem v radě mezinárodního fondu pro posílení afghánských bezpečnostních sil, jehož zřizovatelem je Severoatlantická aliance. Korea bude tuto funkci zastávat jeden rok.

Úkolem rady je dohlížet na efektivitu výdajů, finanční integritu a dobré jméno fondu. Úkolem spolupředsedy je pak, v kooperaci s generálním tajemníkem NATO, svolat valnou hromadu ve druhém čtvrtletí roku a setkávat se a Afghánskými představiteli v rámci činnosti fondu.

Kam dál?
Jižní Korea vypálila varovné výstřely na ruský vojenský letoun (23.7. 2019)

Zdroj: The Korea Herald (Korea)

---

Trump navrhuje rozšířit NATO o země Středního východu

Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že je pro rozšíření Severoatlantické aliance o země Středního východu. „Myslím si, že by mělo dojít k rozšíření NATO a že bychom měli rozhodně zahrnout také země Středního východu,“ řekl na tiskové konferenci v Bílém domě. Jméno možného nového člena takzvaného NATO plus, jak nový koncept v žertu nazývá, prý již navrhl generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

Rozšíření NATO na Střední východ by mělo být součástí snah Spojených států snížit jejich zapojení do mezinárodního dění. Již dříve požádal Trump své spojence, aby se na Středním východě více angažovali. Šlo o reakci na íránské raketové útoky na americké vojenské základny, které byly odpovědí na zabití předního íránského velitele Kásima Sulejmáního.

Kam dál?
NATO pozastavilo výcvikovou misi v Iráku kvůli obavám o bezpečnost (6.1. 2020)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek