natoaktual.cz

NATO: Zapad 2017 je rozsáhlejší, než Rusko tvrdilo

20. září 2017  16:28
 

Ruský bitevní křižník Petr Veliký ve Finském zálivu | foto: Merivoimat

NATO: Zapad 2017 je rozsáhlejší, než Rusko tvrdilo

Rusko-běloruské vojenské cvičení Zapad 2017 je v plném proudu a obavy členů Severoatlantické aliance se naplnily – je totiž mnohem rozsáhlejší, než Moskva tvrdila, řekl velitel amerických sil v Evropě generál Curtis Scaparrotti. Během návštěvy v Albánii prohlásil, že Zapad 2017 výrazně převyšuje původní odhady Moskvy. Oficiální odhad, kolik vojáků se cvičení účastní, však Scaparrotti neuvedl.

„Tato cvičení jsou obvykle velmi rozsáhlá a prezentovaná jako defenzivní, ale mají i svou ofenzivní část simulující útok,“ poznamenal velitel amerických sil v Evropě. „To je obzvláště znepokojivé, pokud jste země NATO na hranicích s Ruskem či Běloruskem,“ dodal Scaparrotti. Polsko, které sdílí hranici s Běloruskem, kde probíhá velká část cvičení, již několikrát vyjádřilo své obavy z velikosti Zapadu 2017.

Kam dál?
Cvičení Zapad zvyšuje napětí (11.9. 2017)
NATO obviňuje Rusko, že blokuje pozorování cvičení Zapad 2017 (7.9. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

USA nasazuje více letounů do Afghánistánu

Letectvo Spojených států nasazuje do Afghánistánu více svých letounů. Velitelství vzdušných sil USA (U.S. Air Forces Central Command, AFCENT) nedávno zvýšilo v Afghánistánu počet stíhaček F-16 z dvanácti na osmnáct a nyní zvažuje, jak je nejlépe využít v rámci tamní poradní a výcvikové mise, uvedl velitel vzdušných sil USA generál Jeffrey Harrigian.

AFCENT také přesunul do Kandaháru šest tankovacích letounů z letecké základny Al Udeid v Kataru, dodal Harrigian s tím, že se tak spotřebuje méně paliva, které pak může být použito například do stíhaček.

Kam dál?
Trump slíbil pokračování amerického angažmá v Afghánistánu (22.8. 2017)
Trumpova afghánská strategie pravděpodobně přinese více amerických vojáků (21.8. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Senát USA schválil obrovský rozpočet pro Pentagon

Senát Spojených států schválil rozpočet pro ministerstvo obrany na rok 2018 ve výši 700 miliard dolarů, což je oproti předchozímu rozpočtu o 100 miliard více, uvedla televize CNN. Jsou v něm zahrnuty například finanční prostředky na vyzbrojení Ukrajiny, posílení americké protiraketové obrany a vedení vojenských operací v Afghánistánu, Sýrii a Iráku.

Částka 640 miliard dolarů je určená k pokrytí klíčových funkcí Pentagonu, konkrétně zbrojních dohod a mezd pro armádu a vojenskou podporu. Zbývajících 60 miliard bude použito zejména na vojenské operace ve výše uvedených zemích.

Rovněž se předpokládá, že určitá část bude vyčleněna také na odstrašení Ruska na Balkáně.

Kam dál?
Rozpočet na obranu zvýšíme o 54 miliard dolarů, navrhuje Trump (28.2. 2017)
Trump: Výdaje na armádu jsou důležitější než vyrovnaný rozpočet (30.1. 2017)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Slovensko: Kontrola odposlouchávání uvázla na mrtvém bodě

Slovenští tajní vojenští agenti mohou odposlouchávat téměř kohokoliv a kdykoliv. Schválení odposlouchávání je totiž často jen formalitou a lze jí snadno zneužít. V prvních šesti měsících roku 2017 soudci zamítli žádost o odposlech pouze dvacetkrát, zatímco vyhověli celkem v 861 případech. Tamní soudce nemá pořádně kdo kontrolovat, tudíž skandály týkající se odposlechů jsou na Slovensku velmi časté.

Změnu měla přinést speciální komise vytvořená na základě nového zákona o ochraně před odposloucháváním vydaného před dvěma lety, ale poslanci se dodnes nedohodli na jejím složení. Přou se kvůli bývalému ministru obrany Ľubomíru Galkovi ze strany Sloboda a Solidarita, kterého chce opozice do komise dostat. Poslanci vládních stran však nominaci odmítají, protože Galko skončil ve funkci právě kvůli skandálu s odposloucháváním.

Zdroj: SME.sk (Slovensko)

---

Stoltenberg souhlasí s Trumpem, členové NATO musí zvýšit obranné výdaje

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvítal novou strategii amerického prezidenta Donalda Trumpa pro válku v Afghánistánu a současně prohlásil, že s Trumpem souhlasí v otázce navyšování výdajů na obranu. Podle něj by všichni členové NATO měli zvýšit své obranné rozpočty, a podílet se tak na nákladech NATO spravedlivým podílem. V současné době vydává na obranu požadovaná 2 % HDP pouze pětice států – USA, Velká Británie, Estonsko, Řecko a Polsko.

Trump minulý měsíc představil novou afghánskou strategii, podle níž by si americké jednotky měly vítězství vybojovat útočením na nepřátele, zničením al-Káidy a předcházením teroristických útoků na Američany. Stoltenberg vítá zejména Trumpovo oznámení o navýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu.

V reakci na obavy některých spojenců, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno zakoupil ruský raketový systém S-400, který není kompatibilní aliančními systémy, generální tajemník NATO uvedl, že Ankara zvažuje další nákup protivzdušných systémů od Itálie a Francie. „Erdogan se velmi angažuje v NATO, a to nejen slovy, ale i skutky,“ zdůraznil Stoltenberg.

Kam dál?
NATO reaguje na rusko-turecký obchod přehnaně, tvrdí Erdoğan (14.9. 2017)
NATO vítá Trumpův plán na více vojáků v Afghánistánu (23.8. 2017)
Trump vyzval představitele NATO, aby platili spravedlivý podíl (26.5. 2017)

Zdroj: The Indian Express (Indie)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek