natoaktual.cz

Stihne NATO zachránit své afghánské spolupracovníky?

3. června 2021  14:55
Afghánci, kteří pracovali pro mezinárodní koalici v čele se Severoatlantickou aliancí, se s blížícím se termínem úplného stažení zahraničních sil ze země obávají o svůj život.  

Farmář v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Bojí se totiž, že se jim hnutí Tálibán za jejich činnost pomstí.

„Jak zahraniční síly odcházejí, situace v zemi se zhoršuje. Bojíme se povstalců. Znají naše tváře,“ říká například někdejší spolupracovník britských sil Nazir Ahmad. „Povstalci, zejména Tálibán, se nám pomstí a useknou nám hlavy,“ dodává s tím, že islámisté považují Afghánce, kteří pracovali pro zahraniční armády, za špióny a kolaboranty.

Británie už zvládla přesídlit 1 360 svých afghánských spolupracovníků a další více než tři tisíce z nich by pak měly být přesídleny v rámci zrychleného řízení. Na mnohé, včetně Ahmada, se ale nejspíš nedostane. Podle Simona Digginse, bývalého britského atašé v Kábulu a dnes aktivisty bojujícího za záchranu afghánských tlumočníků, docházelo totiž při vyřizování žádostí k chybám a problémům – včetně požáru vojenského archivu na základně Camp Bastion. Problémy s udělováním azylu mají ale také například Spojené státy.

Zdroj: France 24 (Francie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek