natoaktual.cz

NATO začalo stahovat vybavení z Afghánistánu

22. května 2013  18:01
 

Přeprava zásob pro vojáky v Afghánistánu. | foto: ISAF / NATO

NATO začalo stahovat vybavení z Afghánistánu

První konvoj vojenského materiálu aliančních sil ISAF dorazil z Afghánistánu do pákistánského města Quetta, hlavního města provincie Balúčistán. Odtud se na 50 nákladních vozidel převážejících zbraně či obrněné vozy, vydá dále na cestu do přístavu v Karáčí. Pákistán bude Severoatlantické alianci sloužit jako klíčová tranzitní cesta pro stahování zahraničních jednotek a jejich materiálu z Afghánistánu.

Cestu prvního konvoje provázely přísné bezpečnostní opatření vzhledem k tomu, že byly zásobovací konvoje NATO již v minulosti v provincii Balúčistán napadeny. Podle pohraniční stráže má stahování zbraní a dalšího materiálu v následujících dnech dále pokračovat.

Kam dál?
Ukrajina nabízí Alianci pro stahování jednotek z Afghánistánu své území (7.2. 2013)

Zdroj: DAWN (Pákistán)

---

Kyrgyzstán chce uzavřít základnu USA

Kyrgyzstán má v plánu ukončit spolupráci s USA ohledně využívání vojenské letecké základny u města Manas k červenci roku 2014. Vláda Kyrgyzstánu výhledově podá národnímu parlamentu návrh na zrušení smlouvy platné od roku 2001, kdy začaly USA a síly Severoatlantické aliance využívat leteckou základnu jako tranzitní bod k přesunu jednotek do Afghánistánu. Od roku 2009 bylo využívání základny omezeno pouze k účelům přesunu techniky a personálu amerického letectva.

Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev zopakoval už loni v prosinci úmysl uzavřít americkou leteckou základnu poté, co se v roce 2014 stáhnou jednotky NATO z Afghánistánu. Základna měla být uzavřena již před několika lety, po nátlaku Pentagonu na předešlou vládu Kyrgyzstánu bylo uzavření letecké základny odloženo a její využívání omezeno jen na tranzitní centrum.

Kam dál?
Kyrgyzstán povolil přesun vojenského vybavení NATO přes své území (20.3. 2013)

Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

---

Rasmussen: NATO z Afghánistánu perfektní stát nevybuduje

Severoatlantická aliance nebyla pověřena vytvořit z Afghánistánu perfektní stát, uvedl na zasedání Parlamentního shromáždění NATO v Luxemburgu generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen. Vyjádřil se také k plánované změně role NATO v Afghánistánu, která se má z bojové změnit na výcvikovou. "Afghánská armáda se stává silnější a připravuje se na víc," prohlásil Rasmussen s odkazem na množství bezpečnostních operací prováděných afghánskými silami.

"Prací NATO nebylo vybudovat z Afghánistánu perfektní stát. Šli jsme do Afghánistánu, abychom ochránili vlastní bezpečnost tím, že pomůžeme Afgháncům postarat se o jeho bezpečnost," vysvětlil poslancům členských zemí NATO Rasmussen a přislíbil přetrvání podpory Afghánistánu i po roce 2014. Upozornil však, že spolupráce musí být oboustranná a tak i Afghánistán bude muset dokázat, že je schopen zlepšit úroveň právního prostředí v zemi prostřednictvím kvalitnějšího vládnutí.

Kam dál?
Německo vyzývá Afghánistán k hlubším politickým reformám (15.5. 2013)

Zdroj: UPI (USA)

---

Afghánští tlumočníci zřejmě dostanou britská víza

Britská premiér David Cameron nabídne afghánským tlumočníkům, kteří po boku britských jednotek sloužili déle než rok, britská víza s platností na pět let. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Afghánistánu, bude britská vláda posílat finanční příspěvek po dobu pěti let, pokud se rozhodnou dále studovat či profesionálně vzdělávat. V opačném případě budou příspěvek pobírat jen po dobu 18 měsíců. Cameron oponuje návrhům na garanci azylu pro afghánské tlumočníky, kterým údajně kvůli jejich spolupráci se zahraničními jednotkami hrozí ze strany Talibanu nebezpečí. S informacemi přišel nejmenovaný zdroj z pracovního okolí britského premiéra.

"Myslím, že je třeba vzít v potaz vše, co jsme do Afghánistánu investovali i jakou cenu jsme zaplatili, ať už co se financí, či lidských životů týká. Měli bychom udělat všechno proto, abychom podpořili talentované Afghánce zůstat v zemi a podílet se na jejím rozvoji," prohlásil stejný zdroj, podle něhož stávající návrh dává tlumočníkům možnost výběru, zdali začít nový život v Británii, nebo se podílet na výstavbě své vlasti.

Kam dál?
Afghánští tlumočníci by mohli dostat azyl ve Velké Británii (22.4. 2013)

Zdroj: India Times (Indie)

---

Taliban podnikl největší útok letošní ofenzívy

Při koordinovaném útoku ze strany Talibanu na kontrolní stanoviště afghánských bezpečnostních sil bylo zabito pět afghánských policistů a 25 bojovníků Talibanu. Ačkoliv guvernér provincie Hílmand, kde k útoku došlo, uvedl, že se útoku zúčastnilo až 1000 bojovníků Talibanu, podle stanoviska mise ISAF útok vedlo přibližně deset čtyř až pětičlenných skupin. Jakkoliv se informace týkající se síly útoku liší, jedná se o doposud největší útok ze strany Talibanu od letošního dubna, kdy povstalci zahájili jarní ofenzívu.

Podle reportérky stanice Al-Džazíra Jennifer Glass je však významný ten fakt, že si afghánské bezpečnostní síly při odrážení útoku Talibanu nezavolaly na pomoc jednotky NATO. "Je to úspěch. Zatlačily zpátky bojovníky Talibanu, což ukazuje, že jsou afghánské síly schopné jednat samostatně," tlumočila Glass slova mluvčího guvernéra provincie Hílmand.

Sedm afghánských policistů bylo zabito při dalším útoku na západě země v provincii Herat, když jejich vozidlo najelo na nálož umístěnou u cesty. K zodpovědnosti se však doposud nikdo nepřihlásil.

Kam dál?
Taliban se připravuje na vítezství, varují afghánské armádní špičky (21.5. 2013)
NATO a afghánské síly čelí jarní ofenzívě Talibanu (20.5. 2013)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek