natoaktual.cz

NATO začalo připravovat pomoc pro USA

9. září 2005  23:47
 

NATO začalo připravovat pomoc pro USA
NATO obdrželo od Spojených států žádost o pomoc v podobě dodávek zoufale potřebných potravin pro statisíce Američanů, které hurikán Katrina připravil o střechu nad hlavou. Vojenští specialisté aliance začali sestavovat plány, včetně například použití plavidel elitních Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force) k přepravě pomoci.

Tato žádost přichází v době, kdy si mnoho národů, které již USA pomoc nabídly, stěžuje, že neobdržely od amerických představitelů žádnou odpověď. „Vojenští představitelé NATO nyní tento návrh budou diskutovat,“ řekl v Bruselu představitel amerického ministerstva zahraničí Kurt Volker. Naposledy byly jednotky NATO použity ve Spojených státech po útocích 11. září v rámci pomoci s hlídáním vzdušného prostoru a též v souvislosti s zabezpečením konání zimních olympijských her v Salt Lake City 2002.

Plán by mohl být hotov v pátek a pro jeho konečné schválení je nutný souhlas velvyslanců 26 států aliance. Jakmile bude schválen, mohou Síly rychlé reakce vyrazit během pěti až třiceti dnů.

Zdroj: China Daily (Čína)

---

NATO doufá v pokračování spolupráce s Ukrajinou
Severoatlantická aliance neokomentovala nedávný vývoj na Ukrajině, avšak doufá, že nová vláda bude pokračovat ve spolupráci s NATO, oznámil v Bruselu představitel NATO agentuře Interfax.

Aliance bedlivě sleduje vývoj na Ukrajině, uvedl zdroj. „NATO vezme nejnovější rozhodnutí prezidenta ohledně změny vlády na vědomí, avšak nepovažujeme za vhodné jej komentovat. Současně doufáme, že nová vláda bude pokračovat ve své plodné spolupráci s NATO a bude následovat nastolený kurs reforem,“ sdělil zdroj.


Zdroj: Interfax (Rusko)

---

Největší investice NATO ve střední Evropě
Základní kámen pro stavbu a modernizaci Výcvikového střediska spojených sil NATO (NATO Joint Force Training Centre - JFTC) byl položen v městě Bydgoszcz na severu středního Polska. Středisko je největší investicí NATO ve střední a východní Evropě, řekl polský ministr obrany Jerzy Szmajdzinski. Je to též první prvek velicích struktur NATO v této oblasti, a dle Szmajdzinského tedy i milník v plné integraci starých a nových členů aliance. Investice má stát 300 milionů zlotých (cca 2,22 miliardy Kč).

Zdroj: Radio Polonia (Polsko), Warsaw Business Journal (Polsko)

---

Prostějovští průzkumníci se připravují na rotaci
Na rotaci v alianční misi ISAF v Afghánistánu se v těchto dnech připravují vojáci z prostějovského 102. průzkumného praporu. První část odřadu by do Afghánistánu měla odletět 30. září. Vojáci v provinčním rekonstrukčním týmu ve Fayzabádu vystřídají své kolegy, kteří v oblasti působí od března. Kvůli záměru německého velení kontingentu zajistit větší zapojení Čechů v mezinárodním štábu bude mít celek 44 mužů, o čtyři více než tým předchozí. „Od tohoto kroku si slibujeme hlavně snadnější a pružnější tok informací z velení směrem k našemu odřadu,“ říká podplukovník Jindřich Starý, který bude skupině českých vojáků velet. Úkoly v misi vojákům zůstanou stejné. „Patrolování, monitorování prostorů ochrany letiště, ochrana základny a V.I.P. osob, doprovody konvojů,“ vysvětluje velitel. Vojáci budou navazovat na práci svých předchůdců. „Ohlas na práci Čechů je u místních jednoznačně pozitivní.“

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

---

USA: Rozšíření NATO nejdříve roku 2008
Není pravděpodobné, že by NATO přijímalo nové členy ze skupiny postkomunistických kandidátů před rokem 2008, uvedl představitel ministerstva zahraničí USA Kurt Volker. 

Odmítl však vyloučit, že by se Ukrajina nemohla stát členem NATO i přes její současný politický neklid. Chorvatsko spolu s Albánií a Makedonií doufalo, že si zajistí pozvánku do aliance již příští rok. „Nemyslíme si, že NATO je zralé na rozšíření již tento, nebo příští rok. Nejsme přesvědčeni, že kandidáti, kteří o vstup usilují, jsou již připraveni,“ řekl Volker novinářům v Bruselu, kde se účastnil rozhovorů s představiteli NATO.

Zdroj: Defense News (USA)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek